čítaní, by v prípade jej schválenia mala vytvoriť predpoklady na uskutočnenie reformy sociálneho systému a umožniť postupný prechod zo systému sociálneho zabezpečenia na systém sociálneho poistenia.
Spôsob financovania dôchodkov zo súčasného priebežného systému by zákon zmenil na kombinovaný systém. Základné sociálne poistenie sa pritom v návrhu rozdeľuje na tri podsystémy a to nemocenské, dôchodkové a úrazové poistenie. Novým spôsobom sa má určovať aj výška starobného dôchodku. Návrh zákona tiež upravuje zvyšovanie vekovej hranice odchodu žien do dôchodku na 60 rokov. Dôchodkový vek žien by sa tak mal každoročne zvyšovať o 2 až 4 mesiace podľa počtu vychovaných detí až do roku 2019.
Poslanci hlasovaním budú musieť rozhodnúť o pozmeňujúcom návrhu k tomuto zákonu, ktorým by sa mal zaviesť univerzálny systém sociálneho poistenia. Vládny návrh zákona totiž nevychádza z univerzálneho systému, tak ako to v minulosti vo svojej koncepcii kabinet schválil. V prípade, ak parlament podporí tento pozmeňujúci návrh všetci občania t.j. aj príslušníci silových rezortov by boli začlenení do jednotného systému poistenia, ktorý má vykonávať Sociálna poisťovňa.
Po rokovaní o tejto norme by sa poslanci mali zaoberať ďalšou vládnou normou z tejto oblasti - zákonom o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Konečná podoba tohto zákona bude závisieť aj od toho či prejde spomínaný pozmeňovací návrh na zavedenie univerzálneho systému poistenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.