povaľujú zdochnuté ryby, ktoré sa v tomto teple rozkladajú, smrdia a pôsobia veľmi neesteticky. Niet divu, že víkendoví návštevníci Bukovca, ktorí sa chceli vo vode osviežiť, ostali radšej len na brehu. Veď kto by sa chcel kúpať medzi zdochlinami.
"Sú to také podradnejšie ryby, jalce a iné. Tie v podstate nemajú čo na Bukovci robiť. Sú tu na čierno. Je to totiž pstruhový revír," povedali nám rybári, ktorých sme včera na Bukovci stretli. Veľký problém si z rybích mrcín nerobili, i keď, ako priznali, tohto roku je zdochnutých rýb viac ako v minulosti. "Je to možno aj tým, že je teplo a sucho. Voda klesla a ryby sa treli o kamene a chytili nejaké plesne. Mŕtve ryby požierajú raky a vtáky."
Rybársku teóriu ohľadom dochnutia rýb nám hospodár Mestského rybárskeho zväzu v Košiciach Rudolf Halmi nepotvrdil, ale ani nevyvrátil: "Príčin úhynu môže byť viac. Už minulého týždňa zobrali veterinári na rozbor tieto ryby a do konca tohto týždňa by mali byť známe výsledky. Až vtedy budeme môcť s určitosťou vedieť dôvod uhynutia. Ale tieto ryby nie sú zdochnuté, ale skôr veľmi oslabené a malátne. Pokiaľ totiž voda nemá aspoň 14 stupňov Celzia, ryby si nevytvoria potrebnú imunitu."
Podľa R. Halmiho je však pravdepodobné, že sa pod tento stav podpísalo aj počasie: "Bola dlhá zima, hrubý ľad a ryby zimovali veľmi blízko brehov a pri sebe. Mohli chytiť nejakú nákazu. Na Bukovci je tiež slabý prítok a teplé počasie bez zrážok spôsobuje kyslíkový deficit. Môže ísť o jarnú viréniu, ale múdrejší budeme až po veterinárnych rozboroch. Je pravdou, že v kritickom stave sú najmä tie podradnejšie ryby. Nasadené pstruhy v Bukovci sú totiž čerstvé, z chovov, takže nezažili zlé zimné podmienky na Bukovci."
Košickí rybári sa v týchto dňoch obávajú aj o osud rýb na Ružíne. Ako nám R. Halmi povedal, pravidelne robia kontroly vodných nádrží v okolí a podobná situácia, ako na Bukovci, sa môže opakovať aj inde.
"Napríklad Ružín je veľmi nízky. Ryby nemajú dostatok kyslíka, a keď tento kyslíkový deficit bude trvať pridlho, prejavia sa všetky jeho negatíva, čiže môže dôjsť aj k úhynu rýb."
Zatiaľ sanitu na Bukovci robia raky a vtáci. Ako s chorými rybami ďalej naložiť, to sa rybári rozhodnú až po výsledkoch veterinárneho rozboru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.