Zúčastnilo sa ho 34 družstiev, pričom o sekundy v teoretickej časti zápolenia, ako aj v štafete, či požiarnom útoku súťažili muži, ženy a dorastenci. Aktivitou sa prezentovali i starí páni, ktorí mladším súputnikom ukázali ako sa hasí požiar pomocou striekačky vyrobenej v roku 1910.
"Je tu vidieť snaha starostov o znovuobrodenie dobrovoľnej požiarnej ochrany. Mám pocit, že hlavy obcí si uvedomili, že títo ľudia to nerobia len tak zo srandy, pomáhajú obci, aby bola zabezpečená ochrana majetku," hovorí predseda Okresného výboru dobrovoľnej požiarnej ochrany a zároveň prezident Slovenskej asociácie dobrovoľných požiarnikov Vendelín Fogaraš.
Ako dodal fyzická pripravenosť i zručnosť jednotlivcov neustále rastie. "Vysoko si vážim pripravenosť jednotlivých družstiev, je badať pokrok. Napriek tomu, že sa tejto činnosti venujú popri zamestnaní a zďaleka nie sú profesionálni hasiči, sú schopní kedykoľvek zasiahnuť a vypomôcť."
Pohľad na prevažne mladých ľudí bojujúcich s hadicou plnou vody, ako aj schopnosť v niekoľkých sekundách trafiť stanovený cieľ nás napĺňala vedomím, že sa v podstate požiarov báť nemusíme. No z omylu sme boli veľmi skoro vyvedení. Technika, ktorou dobrovoľníci disponujú je neraz hrdzavá a nefunkčná. "Za posledné desaťročie sa techniky veľa pre dobrovoľníkov nenakúpilo, chýbajú peniaze a preto kusy, ktoré máme zväčša fungujú len vďaka horlivosti dobrovoľných požiarnikov. Oni vo voľnom čase, neraz vo vlastnej réžii túto techniku reparujú."
Slová V. Fogaraša demonštrovala vystavená motorová striekačka vyrobená v roku 1910, ktorá sa aj napriek svojmu veku blýskala novotou. "Striekačka je majetkom obce Nižný Lanec. O jej reparáciu sa zaslúžil obyvateľ obce Béla Sitász, ktorý pri nej odpracoval množstvo hodín. Samozrejme, že sa nepoužíva, ale v prípade potreby, je ňou možné hasiť. Zodpovedne môžem povedať, že táto striekačka je v lepšom technickom stave, ako niektoré, ktoré máme ešte z dôb osemdesiatych rokov."
Nedostatok peňazí sa pripisoval v minulosti hlavne nezáujmu starostov, ktorí finančné prostriedky radšej investovali inam. Po prijatí zákona o Hasičskom a záchrannom zbore sa však i prístup hláv obcí začína meniť. "Hovorí sa, že výnimka potvrdzuje pravidlo a sú skutočne takí, ktorí sa radšej venujú inej činnosti, aj keď im zabezpečenie požiarnej ochrany vyplýva aj zo zákona. Väčšina však konečne pochopila, že budovať si svoju neformálnu armádu hasičov, ktorí sú schopní pomôcť pri akomkoľvek nešťastí, sa oplatí. Zákon o Hasičskom a záchrannom zbore nám dáva väčšie právomoci, ale aj väčšiu zodpovednosť. Preto musíme ešte zvýšiť nasadenie, aby sme zvýšili stupeň pripravenosti," dozvedáme sa od V. Fogaraša, ktorý na našu otázku, či sa dá naplniť vyššia zodpovednosť nevyhovujúcou technikou dodáva.
"Je to veľmi ťažké, finančne nič vykryté nemáme. My nezavidíme peniaze, ktoré idú na Záchranný a hasičský zbor, no netreba zabúdať ani na obce. Práve čakáme, že po rozdelení kompetencií na samosprávy, začnú prúdiť z obcí nejaké peniaze aj k nám. Nechceme veľa, veď naši ľudia pracujú zadarmo, radi by sme však nefunkčnú a neschopnú techniku konečne nahradili."
V súťaži sa naviac darilo mužom z Mokraniec a ženám z Jasova. Medzi dorastencami zvíťazili Rešičania, v kategórii dorasteniek najlepšie striekali dievčence z Mokraniec. U starých pánov nedali nikomu šancu opäť Mokrančania, hneď v závese sa umiestnili domáci z Nižného Lanca. O dva týždne sa uskutoční ďaľšie kolo súťaže v Skároši.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.