spôsobiť jej cirhózu alebo nádorové ochorenie. Pritom prenášačom vírusovej hepatitídy môže byť ktokoľvek vo vašom okolí. Spoľahlivou ochranou je iba úzkostlivé dodržiavanie hygieny alebo očkovanie.
"Dnes poznáme už sedem rozličných pôvodcov hepatitídy, predovšetkým ju majú na svedomí vírusy typu A a B. V našich podmienkach sa najčastejšie stretávame so žltačkou typu A. Prameňom jej nákazy je zakaždým človek, či už chorý, alebo nosič, ktorý sám nejaví príznaky ochorenia. Kontakt s takouto osobou je najnebezpečnejší," hovorí vedúca odboru epidemiológie Štátneho zdravotného ústavu v Košiciach MUDr. Oľga Mináriková.
Ako vysvetľuje, infekčný vírus je v organizme vylučovaný do žlče a následne do stolice, pričom človek je jeho nosičom už v čase, keď u neho choroba ešte neprepukla. (Inkubačný čas žltačky typu A je 15 až 50 dní, v priemere asi mesiac). Prevládajúcim spôsobom prenosu je osobný kontakt. Nákaza sa šíri cestou fekálne-orálnou (stolica - ústa), preto sa tiež žltačke hovorí choroba špinavých rúk. Ochorenie sa prenáša aj prostredníctvom kontaminovaného jedla a vody a nie je problém ochorieť v detskom kolektíve alebo doniesť si ho ako neželaný suvenír z dovolenky.
"Spočiatku má príznaky bežnej chrípky malátnosť, mierne teploty, zvracanie, bolesti kĺbov a svalov. Až neskôr dochádza k charakteristickému zažltnutiu pokožky a očného bielka. Nebezpečné je však vykonávať v čase inkubácie namáhavejšiu prácu alebo športové aktivity, v dôsledku čoho dochádza k ťažšiemu priebehu ochorenia," zdôrazňuje MUDr. Mináriková, podľa ktorej ochorenie prebehne zväčša ľahko, ale vždy tak tomu byť nemusí. Hlavne u dospelých môže mať ťažší priebeh i vážnejšie následky. Po prekonaní hepatitídy sa odporúča aspoň ročná prísna diéta a tiež obmedzenie športovej aktivity...
"Infekčná žltačka typu A je častým ochorením návštevníkov oblastí s nízkym hygienickým štandardom. Hlavne cestovateľov, ktorí sa vydávajú na dlhšie cesty, ale dá sa doniesť aj z rekreácie pri mori v Afrike, Ázii alebo Bulharsku. Rizikovými skupinami sú aj vojaci, pracovníci v zdravotníctve, narkomani a deti vo väčších kolektívoch. Najväčšia chorobnosť v Košickom kraji bola vlani v skupine päť- až deväťročných detí, kde ochorelo každé tisíce dieťa," hovorí epidemiologička.
Menej častým, zato závažnejším ochorením je podľa jej slov hepatitída typu B. Vírus, ktorý ju prenáša, je totiž stokrát nákazlivejší ako vírus HIV a chorobnosť je posunutá do vyšších vekových kategórií. Najčastejšie ide o pacientov vo veku 15 až 40 rokov.
Ochorenie sa prenáša krvou a všetkými telesnými tekutinami - aj močom a slinami. Nebezpečenstvo prenosu hrozí aj pri sexuálnom styku s nakazenou osobou, bozkávaní, ale aj piercingu či tetovaní. Rizikovým je aj internátny život napríklad požičiavaním holiacich strojčekov a zubných kefiek. Podceňovať netreba ani možnosť poranenia dieťaťa pri hre. Minulý týždeň napríklad epidemiológovia zaznamenali pichnutie injekčnou striekačkou v pieskovisku - preto je namieste aj očkovanie malých detí.
"Príznaky hepatitídy typu B sú podobné ako pri type A, ale priebeh ochorenia je závažnejší a častejšie prechádza do chronického štádia. Inkubačný čas je dlhší päťdesiat až 180 dní. Šesť až desať percent dospelých pacientov sa pritom stane chronickými nosičmi ochorenia a najmenej v dvadsiatich percentách prípadov môže chronická hepatitída viesť k rozvoju cirhózy alebo primárnej rakoviny pečene. Zo štatistík tiež vyplýva, že asi u tretiny pacientov s vírusovou hepatitídou nie je možné zistiť prameň nákazy, preto je najvhodnejšou ochranou pred ňou očkovanie," poznamenáva O. Mináriková, podľa ktorej je vhodná kombinovaná očkovacia látka proti obom typom ochorenia. Očkuje sa troma dávkami vakcíny a vytvorenie protilátok trvá zhruba mesiac - no ochranný účinok vydrží viac než desať rokov. Do konca mája pritom prebieha akcia, v rámci ktorej dostanete v lekárni pri zakúpení dvoch dávok vakcíny tretiu zdarma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.