projekt Posilnenie organizácie remesiel a podpora remeselníkov v Podkarpatskom euroregióne.
Čestným hosťom a prednášajúcim na seminári pre miestne kultúrne organizácie, remeselníkov a ľudových umelcov bol Ian Forsyth (na obr.) z Veľkej Británie. Vedie obdobnú marketingovú a poradenskú spoločnosť ako je RPIC, presnejšie Inverness v Škótsku. Svoju prednášku začal hravým testom o tom, čo Slováci vedia o Škótsku. Napodiv dočkal sa rýchlej reakcie, ktorú odmenil suvenírmi. Takmer každý v sále poznal historku o Lochnneskom jazere a jeho príšerkách, rovnako poznali tradičnú a kvalitnú tvídovú látku, z ktorej Škóti vyrábajú svoje tradičné kilty. Mimochodom, každý rod má svoju osobitnú vzorku. "Som na Slovensku prvýkrát a cesta z Poľska na Slovensko mi veľmi pripomenula Škótsko. Dúfam, že máme viac spoločného," rozhovoril sa.
Zdôraznil najmä fakt, že u nich doma malí remeselníci nestratili kontakt s pevnými tradíciami a históriou spätou s dedičstvom Keltov. Mnohé výrobky nesú práve ich symboly. Menej sa im darilo predávať výrobky, keď sa nasýtil domáci trh a uvedomili si, že musia ponuku rozšíriť do sveta. Stavili preto na model, ktorý sa im v praxi osvedčil. "Predovšetkým je to tímová práca a základom je spájanie sa do väčších organizácií remeselníkov. Potom je tu produkt, ktorý by mal byť spojený s históriou, teda napríklad náušnice s keltským vzorom sa predávajú v krabičke so skladačkou, na ktorej je stručná legenda, ktorá sa spája s danou lokalitou. Potom je tu originalita konzistencie výrobku a značka kvality," zhrnul podstatu ich projektov. Keď sme sa ho opýtali, či by niektorý z poľských, alebo slovenských výrobkov očaril Škótov, odpovedal: "Videl som ich veľa a niektoré techniky boli pre mňa úplne nové. Keby som ich však chcel doniesť domov, ako čosi tradičné, chýba mi k nim práve tá historka, ktorá by charakterizovala krajinu. Nie je to moja špecialita. Veľa ľudí to vníma rovnako."
Vráťme sa však k spomínanému projektu. Zastrešuje ho cez PHARE Access makroprojekty EIC v poľskom meste Rzesow a pripojili sa k nemu EIC Maramures v rumunskom meste Baia Mare a za Slovensko EIC v Prešove. Ako včera za domácich organizátorov zdôraznila Darina Trojáková, trojica krajín začala projekt po oficiálnom podpise zmlúv realizovať vlani v auguste a už sa pomaly dostáva do konečnej fázy. Skončiť by mal v júli tohto roku.
"Zvolili sme si krátkodobé ciele, počas ktorých sme identifikovali miestne remeselné produkty a zostavili databázu existujúcich výrobcov v regióne. Zareagovalo 70 remeselníkov. V ďalšej fáze bola príprava spoločného katalógu s osobnými údajmi a fotodokumentáciou výrobkov, do ktorého bolo z troch krajín vybratých 50 reprezentantov," konkretizovala a dodala, že súčasťou projektu bol aj výber a vyškolenie dvadsiatky animátorov. Ich úlohou bude dostať remeselné výrobky na domáci aj zahraničný trh. Vydali tiež spoločný propagačný leták a do nasledujúcich aktivít zaradila aj spoločný katalóg v tlačenej podobe, ktorý bude mimochodom štvorjazyčný. Mimo jazykov zúčastnených krajín pôjde aj o angličtinu, ďalej to bude CD ROM remeselníkov a webová stránka.
"Vyvrcholením projektu, alebo akýmsi jeho produktom by malo byť založenie regionálneho združenia remeselníkov a to by sa malo stať súčasťou medzinárodnej asociácie CARLOPA," uviedla D. Trojáková. Netajila, že pokračovanie projektu v praktickej rovine už bude záležať od životaschopnosti remeselníkov a aktivít asociácie. Päť národných reprezentantov lokálnej remeselnej výroby sa bude môcť v dňoch 20. až 21. júna zúčastni Spoločného remeselníckeho jarmoku v poľskom Rzesowe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.