ktoré vlani spôsobila záplavová vlna, posúvajúca sa z horného toku Torysy v Sabinovskom okrese nižšie do okresu Prešov, ešte nie sú odstránené. Silné búrky v ostatných dňoch nenechávajú kompetentných ľahostajnými.
Poškodené brehy vo Veľkom Šariši sa síce od jesene spevňovali a tok Torysy upravoval, ale schválené investičné prostriedky z fondu Rady Európy sa uvoľnia až v týchto dňoch. Pôjde o zhruba 45 miliónov korún. Primátor Róbert Oros už neraz upozorňoval na fakt, že ich postihli tri povodne, zberače nestačia zachytiť prívaly vody a celé mesiace práce fakticky sponzorovala vranovská firma Pozemstav.
Oprava hrádze na toku Torysy v Prešove sa nedostala ani do investičného plánu a Povodie Bodrogu a Hornádu ako správca toku mohol robiť úpravy len zo svojich prevádzkových nákladov. "Všetko je otázka peňazí a ak ich nemáme, nemôžeme sa pohnúť z miesta. Očakávame, že v rámci projektu MATRA by malo do roku 2008 prísť do regiónu okolo 400 miliónov korún," uviedla na okraj diskusie o stave v okrese Prešov riaditeľka odštepného závodu štátneho podniku Povodie Bodrogu a Hornádu (PBaH) v Košiciach Libuše Rolinová.
Prednosta Okresného úradu v Prešove Milan Benč vyjadril nesúhlas. Podľa jeho slov je to nevhodné riešenie, pričom argumentoval, že z prevádzkových nákladov PBaH sa nedá pracovať tak súvislo ako z účelovo vyčlenených prostriedkov, hoci práce na spevňovaní brehov pokračujú. "Mimochodom, my máme všetok majetok poistený a pripomínam, že keď sme vlani odstrelili hrádzu na Toryse, poisťovňa nám odmietla preplatiť náhradu. Vraj, keď sme si ju vyhodili do vzduchu sami, tak nedostaneme nič," poznamenala L. Rolinová na margo vynaložených prostriedkov a návratnosti.
Z iného súdka boli otázky starostov, ktorí sa pýtali, či PBaH má vyčlenené prostriedky aj na prevenciu proti povodniam na malých tokoch v obciach. Pripomenuli tiež, že tu škrípe tok peňazí, veď aj o malé toky sa má postarať štát. Upozornili, že v potokoch po vlaňajšku ostali kmene stromov aj s koreňmi. Riaditeľka L. Rolinová opäť rázne reagovala. "Vieme o tom, ale nemáme techniku na ich odstraňovanie. Nie je ľahké najať si také mechanizmy. Mimochodom, práce za jednu hodinu stoja okolo 1 500 korún. Čo sa týka prevencie, robíme toľko, koľko máme prostriedkov a žiadostí."
V tej súvislosti otvorili aj otázku, či časť týchto prác nemôžu urobiť aj verejnoprospešní pracovníci. Ako uviedol starosta Lemešian, potok v ich katastri čistili práve takým spôsobom, pričom upozornil aj na to, že mapuje ich výkon prác, aby neskôr mohli vyčísliť náklady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.