lesov a polí nad obcami. Svoje si s ňou užili aj obyvatelia prihraničných obcí okresu Košice-okolie Milhoste, Kechneca a Sene. Včera sme sa vybrali smerom k maďarskej hranici zistiť, aké utrpeli škody.
"Pršalo niečo vyše pol hodinu, ale voda sa nám liala dvorom dobré štyri hodiny. Stekala z polí, zo svahov nad domami a nedala sa nijako zastaviť. Snažili sme sa ju zahatať, čím sa dalo, ale nebolo pomoci. Záhradu máme pod nánosmi bahna a voda iba o vlások minula pivnicu," rozhovorila sa Helena Patakiová (snímka na titulnej strane), ktorá býva v Milhosti na spoločnom dvore so svojou sesternicou Alžbetou Jaššovou. Zalialo im garáž i studňu a príval vody premiestnil i kopu štrku nachystanú na rekonštrukciu. Živel ho premiestnil o vyše dvadsať metrov kamene vytlačilo popod bránku na ulicu... "Menšie záplavy tu máme v podstate každé leto, ale teraz to bolo horšie ako obvykle. Voda miestami siahala až do pása a brala so sebou všetko, čo jej prišlo do cesty. Vymyla zeleň, povytŕhala betón na dvore. Azda len kačky, ktoré zdvihla do výšky, z nej nemali strach," dodáva brodiac sa bahnom vo vysokých gumákoch.
Okrem nej poškodila voda dvory a domy ďalších pätnástich Milhosťanov. Bahno zalialo aj obecnú cestu, preto starosta povolal ešte v ten deň ľudí na verejnoprospešných prácach. Blato sa im podarilo odstrániť a v priebehu včerajška v čistení komunikácie pokračovali.
Príčiny besnenia vodného živlu si domáci vysvetľujú rôzne. Predovšetkým hundrú na poľnohospodárov, pretože na obec sa valí voda z polí. Tie sú vraj zle vyspádované a odtoky vody na väčší príval nestačia. Takisto smer brázd podľa nich nie je správny Milhosťania sa domnievajú, že ak by nesmerovali k obci, odviedli by vodu iným smerom. Zastaralá je ale podľa nich aj kanalizácia obec vraj nevyužila šancu, keď sa budoval vodovod, aby sa tieto veci dali jedným "vrzom" do poriadku.
Starosta obce Štefan Fedor tiež poukazuje na to, že rúry na odvod dažďovej vody kapacitne nepostačujú kým na jednej strane má vpust metrový priemer, na druhej je to len polovica. V čase prudkých dažďov sú problémy i so Sokolianskym potokom, ktorý obcou preteká. Pred dvoma rokmi sa napríklad tak zúrivo vylial z brehov, že ho museli obkladať vrecami s pieskom. Riešenie celého problému je ale mimoriadne nákladné a obci chýbajú peniaze. Preto starosta uvažuje o spracovaní projektu a žiadosti o grant.
Problémy s dažďovou vodou majú aj v susednom Kechneci. "Vždy, keď sa sťahujú mraky nad Perínom, vieme, že je zle," uvádza nás do reality pán Renčík, ktorý patrí k ôsmim nešťastníkom, s ktorými sa v pondelok v tejto obci voda nemaznala. Kým jemu zničila "iba" úrodu, susedovcom zaliala i pivnicu.
"Zberná šachta na dažďovú vodu z poľa nestačí, preto sa voda vylieva do záhrad. Tento problém tu pretrváva niekoľko desaťročí, nie je to žiadna novinka. Ale snáď sa nám s ním tento rok podarí skoncovať, chystáme sa totiž vybudovať prístupovú komunikáciu do priemyselnej zóny, pričom rátame aj s odvodmi vody," povedal nám starosta Kechneca Jozef Konkoly a poznamenal, že už bola vypísaná verejná súťaž. Druhým veľkým problémom je podľa jeho slov zanesené koryto Hornádu. "Vlani sa vylial z brehov a zničil celú úrodu. Vodohospodári ale nemajú záujem situáciu riešiť a následky zanedbanej starostlivosti o tok si odnášame my," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.