dnes. Organizátormi sú Ministerstvo kultúry SR, Východoslovenské múzeum v Košiciach a Pamiatkový úrad SR. Ako uviedla jeho riaditeľka Kristína Markušová, stretnutie na túto tému sa uskutoční po prvý raz. Tri rokovacie dni budú mať na programe dejiny muzeálnych budov, otázky ich prestavieb adaptácií a úprav. Na záver dostanú slovo aj architekti.
Muzejníci a pamiatkari spolupracujú pri renováciách či inštaláciách modernejšieho zariadenia interiéru múzeí. Často stoja pred ťažkými dilemami. Napríklad či nainštalovať hi-tech zariadenie do pamiatkovo chránenej budovy. Alebo je prednejšie ukázať úlomky z mamutích kostí v historickej vitríne, či vybúrať stropy a umiestniť v expozícii rekonštrukciu kostry mamuta.
Medzi účastníkmi budú odborníci zo siedmich krajín, vrátane zástupcu Nového Zélandu, ktorý informuje o trendoch a nových múzeách, ktoré vybudovali v posledných rokoch.
Podujatie je príspevkom do osláv Východoslovenského múzea v Košiciach, ktoré si toho roku pripomína svoju 130-ročnú históriu. Ide o druhé najstaršie múzeum na Slovensku. Vzniklo na pôde Hornouhorského muzeálneho spolku , ktorý najprv sídlil v budove na mieste dnešného Štúdia ŠD. Neskôr postavili na námestí Maratóna mieru účelovú budovu múzea. Prvá expozíciu inštalovali v roku 1903, veľkú zásluhu mal na nej vtedajší riaditeľ Jozef Mihálik.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.