americké z nie celkom korektného postupu vo vojne proti medzinárodnému terorizmu.
Rozsiahle zatýkanie osôb prevažne arabského a moslimského pôvodu po minuloročných teroristických útokoch na New York a Washington podľa AI zmarilo schopnosť USA kritizovať iné krajiny za porušovanie ľudských práv.
Spojené štáty od útokov z 11. septembra 2001 zatkli vyše 1100 osôb a doteraz ich zadržiavajú bez toho, že by oznámili, kedy ich prepustia na slobodu. Podnikli sa síce kroky v úsilí nájsť spojitosť s teroristami, osem mesiacov po útokoch bolo však z teroristických činov obvinených len zopár jednotlivcov, píše sa vo výročnej správe AI.
"Ľudia na celom svete trpia dôsledkami toho, že USA si neplnia svoju povinnosť voči dodržiavaniu ľudských práv," uviedol výkonný riaditeľ Amnesty International USA William F. Schulz. Podľa jeho slov kroky americkej vlády v rámci jej boja proti terorizmu "dávajú de facto zelenú ostatným národom, aby ignorovali základné štandardy ľudských práv".
Okrem zadržiavania stoviek Arabov v USA obvinili skupiny ľudských práv administratívu amerického prezidenta Georgea W. Busha zo "selektívnej ratifikácie" Ženevskej konvencie, ktorá určuje spôsob zaobchádzania so zajatcami v čase vojny.
AI kritizuje najmä Bushovo odmietnutie klasifikovať bojovníkov afganského hnutia Taliban a teroristickej siete al-Káida, ktorých USA zadržiavajú v kubánskom Guantáname, ako vojnových zajatcov. Amnesty International Bushovej administratíve tiež vytkla, že necháva otvorenú možnosť predvedenia niektorých zajatcov z Guantánama pred vojenské tribunály.
Spojené štáty sa stali terčom kritiky AI aj v ďalšej sekcii výročnej správy, pojednávajúcej o počte krajín, kde ešte stále platí trest smrti. V porovnaní s rokom 1997, keď na svete využívalo najvyšší trest ešte 40 krajín, poklesol v minulom roku ich počet na 27. Napriek tomu si však medzi nimi stále drží pevné miesto USA.
Medzinárodná organizácia Amnesty International (AI) vo včera zverejnenej výročnej správe o porušovaní ľudských práv vo svete obvinila viaceré európske krajiny z bežnej praxe mučenia a zlého zaobchádzania s väzňami.
AI uvádza zoznam 34 krajín, v ktorých sú poriadkové a policajné sily obvinené z mučenia alebo zlého zaobchádzania. Medzi nimi je aj Španielsko, Gruzínsko, Albánsko, Litva a Rumunsko.
Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv pripomína početné prípady mučenia a zlého zaobchádzania s mužmi, ženami a deťmi v Turecku. Mučenie zostáva systematickou praxou a mučitelia sa len zriedkakedy dostanú pred súd.
Slovensku AI vyčita zlé zaobchádzanie s Rómami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.