di Mare neďaleko Ríma podpísali dohodu o novej spolupráci medzi NATO a Ruskom.
Nová Rada NATO-Rusko vo formáte "20" nebude len orgánom pre vzájomné konzultácie, ako tomu bolo doteraz v prípade stálej zmiešanej rady "19+1", ale bude môcť tiež prijímať spoločné rozhodnutia a koordinovať postup v celom rade oblastí spoločného záujmu. Ide najmä o boj proti terorizmu, pôsobenie mierových síl, riešenie krízových situácií, odzbrojovanie, nešírenie zbraní hromadného ničenia či vojenskú spoluprácu.
Rusko však aj napriek užším vzťahom s NATO nebude mať právo veta vo vnútorných záležitostiach aliancie, napríklad čo sa týka kolektívnej obrany alebo rozširovania.
Nová rada, ktorej bude predsedať generálny tajomník NATO George Robertson, bude zasadať aspoň raz mesačne na úrovni veľvyslancov, aspoň dvakrát do roka na úrovni ministrov a podľa potreby na najvyššej úrovni.
Členské štáty NATO včera na summite Severoatlantickej aliancie v talianskom mestečku Pratica di Mare privítali rozhodnutie o vytvorení nového bezpečnostného orgánu Rady NATO-Rusko.
"Dvaja bývalí nepriatelia sa teraz zjednotili ako partneri, pričom preklenuli 50 rokov rozdeľovania a dekádu neistoty," vyhlásil priamo po prijatí deklarácie americký prezident George W. Bush. Najvyšší americký predstaviteľ zároveň označil dohodu za "historický výsledok veľkého spojeneckého zväzku a veľkého európskeho národa a šancu na užšiu spoluprácu". Bush v tejto súvislosti predovšetkým vyzdvihol spoločný postup v boji proti terorizmu.
"Toto je len začiatok. Musíme chápať rímsku deklaráciu ako začiatok...," uviedol ruský prezident Vladimir Putin, pričom podotkol, že Rusko ešte nemá v NATO plné partnerstvo a len obmedzenú úlohu. Najvyšší predstaviteľ Ruska však zároveň zdôraznil, že takáto úloha Ruska v rámci NATO by bola len pred niekoľkými rokmi doslova nepredstaviteľná. "Prešli sme dlhú cestu od konfrontácie k dialógu a z konfrontácie ku spolupráci," uzavrel Putin.
Včerajšie prijatie deklarácie o vytvorení nového bezpečnostného orgánu v rámci Severoatlantickej aliancie - Rady NATO-Rusko - označil nemecký kancelár Gerhard Schröder za politické preklenutie protikladov východ-západ.
Hostiteľ summitu, taliansky premiér Silvio Berlusconi uviedol, že je teraz na aliancii a Rusku, aby zaistili nové storočie demokracie a mieru.
Britský premiér Tony Blair tiež privítal novú rolu Ruska v rámci NATO. V rozhovore pre včerajšie vydanie talianskeho denníka Corriere della Sera uviedol, že dohoda ukázala, ako sa rozvinul svet v priebehu 15 rokov.
"Francúzsko víta dnešný nový krok k posilneniu jednoty a harmónie kontinentu, v ktorom hrá Rusko úlohu veľkého národa, ktorým nikdy neprestalo byť," vyhlásil pri tejto príležitosti francúzsky prezident Jacques Chirac.
Autor: Pratica di Mare (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.