rokovali začiatkom tohto týždňa s kompetentnými orgánmi o prevode spolu s kompetenciami aj dostatočného množstva finančných prostriedkov na ich vykonávanie. Niektoré obce a mestá kvôli tomu odmietajú podpísať delimitačné protokoly pri preberaní jednotlivých kompetencií. Napríklad v okrese Stropkov len 24 obcí podpísalo delimitačné protokoly pri preberaní kompetencií na úseku štátnej vodnej správy a na úseku ochrany prírody a krajiny. Lenže 19 obcí ich podpísať odmietlo.
Názory miestnej štátnej správy a samosprávy sa nezblížili ani na stretnutí starostov a vedenia Okresného úradu (OÚ) v Stropkove, ktoré sa uskutočnilo 15. mája. Na tomto stretnutí starostovia vzniesli požiadavku, aby sa členovia ich prípravného výboru na vytvorenie spoločného obecného úradu mohli zúčastniť zasadnutia komisie, ktorú na prípravu prechodu kompetencií zo štátnej správy na samosprávu ustanovil prednosta OÚ Jozef Šimko. Takéto spoločné stretnutie sa uskutočnilo v závere minulého týždňa. "Vyjasnili sme na ňom dosť vecí. Detailne sme rozobrali, na základe čoho delimitácia prebieha a s akými finančnými prostriedkami. Starostovia obcí pochopili, že musíme vychádzať z rozpočtu, ktorý nám bol daný ešte v roku 2001. Tí potom dali záruku aj za ostatných svojich kolegov, že delimitačné protokoly budú podpísané v krátkom čase," vyjadril sa o peripetiách s prechodom kompetencií J. Šimko. Spomínané kompetencie mali prejsť na samosprávu od 1. apríla.
Lenže OÚ v Stropkove nemá ešte dotiahnutý do konca prechod kompetencií v oblasti matrík, ktoré na samosprávu prešli od začiatku roka. S mestom Stropkov doteraz o tom nebol podpísaný delimitačný protokol, pretože mestská samospráva požaduje o pol pracovného úväzku viac. Azda aj tento problém sa v skorom čase vyrieši, pretože na dnes je naplánované stretnutie prednostu OÚ s primátorom mesta. "Rozporové vecí majú byť uvedené v delimitačnom protokole a ministerstvo zhodnotí, či je to oprávnené alebo nie," naznačil cestu k dohode J. Šimko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.