strednom Spiši. Realizátorom tohto programu je Úrad vlády SR v spolupráci s ETP Slovensko. Finančným garantom je v tomto prípade Rozvojový program OSN - UNDP a holandská vláda.
"Program podporuje také iniciatívy obyvateľov z desiatich vybraných obcí a miest Stredného Spiša, z ktorých má úžitok veľký počet obyvateľov obce. Okrem toho autori programu si kladú za cieľ pomáhať znevýhodneným skupinám obyvateľom, národnostným menšinám, nezamestnaným a chudobným. Zároveň jednotlivé aktivity by mali prispievať k udržateľnému rozvoju komunít, zahrňujúc ich sociálny a ekonomický rozvoj," uvádza projektová manažérka ETP Slovensko Ing. Slávka Mačáková.
Na spolufinancovaní predložených a schválených projektov sa budú podieľať aj obce 50 percentným podielom.
Peniaze vo výške 210 295 korún poputujú do metropoly Spiša - Spišskej Novej Vsi. Jedná sa celkovo o päť projektov. Novoveskí mladí ľudia združení v Spoločenstve študentov za časť peňazí budú v budúcnosti vydávať časopis Scarebus.
Nedostatok miest v Spišskej Novej Vsi, kde by sa mohli schádzať nadšenci pre kultúru by mal vyriešiť Westernový klub. O peniaze na jeho zriadenie sa s úspechom uchádzalo Občianske združenie Kolt.
Z pridelených peňazí by tiež novoveským rómskym deťom malo na Vilčurni pribudnúť ihrisko. Bohužiaľ, rétorika súčasných dní do znevýhodnených skupín zaratáva aj ženy na materskej dovolenke. "Preto komisia podporila aj zriadenie Materského centra v Spišskej Novej Vsi, predkladateľom ktorého bol Klub Dietka," konkretizuje S. Mačáková.
Najväčší balík pridelených financií, 215-tisíc sa ujde Spišskému Podhradiu. Väčšina programových aktivít je v tomto meste nasmerovaných na rómsku komunitu. Tie riešia najpálčivejší problém u tejto minority, a to absentujúce vzdelanie a zamestnanie.
"Svedectvom toho je aj schválený program na podporu vzdelávania a zamestnania rómskej mládeže, ktorý iniciovalo Občianske združenie Klop. V Spišskom Podhradí by druhý schválený program mal riešiť zamestnanosť žien v rómskej komunite," vysvetľuje projektová manažérka ETP Slovensko.
Košická agentúra Scepus je na Spiši známa tým, že v objektoch, ktoré majú historickú hodnotu zriaďuje centrá starých umeleckých remesiel. Uplatnenie v týchto strediskách nachádzajú hlavne absolventi škôl s umeleckým zameraním. Čo sa týka Spišského Podhradia, komisia schválila ich predložený projekt - obnovu modrotlačiarenskej dielne.
Z jednotlivých obcí na strednom Spiši za zmienku stojí program v Iliašovciach, Cesta k počítačom pre všetkých. Jeho autorm je únia žien Slovenska. V Mníšku nad Hnilcom jedna z troch schválených aktivít je zase zriadenie rybníka, o ktorý požiadala Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v obci.
V Nálepkove pribudne z peňazí z 2. grantového kola programu Tvoj Spiš tkáčska dielňa, navrhovateľom, ktorej je Únia žien Slovenska. V obci by malo pribudnúť rehabilitačné centrum z iniciatívy Slovenského červeného kríža.
V Rudňanoch v blízkej budúcnosti mala ožije banícka tradícia. "Slovenská banícka spoločnosť totiž požiadala o finančnú dotáciu na archívne zariadenie baníckeho cechu," dodáva S. Mačáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.