Amnesty International, ktoré včera agentúre SITA poskytol hovorca ministra vnútra Jozef Sitár. Sitár dodal, že Amnesty International svoju žiadosť o poskytnutie informácie o stave vyšetrovania v kauze adresovala ministrovi spravodlivosti SR a podpredsedovi vlády pre ľudské a menšinové práva nie Ministerstvu vnútra SR, ako uvádza v správe.
V prípade úmrtia Ľubomíra Šarišského, ktorý 12. augusta vytrhol spoza opaska policajta pištoľ a postrelil sa ňou a 17. augusta 1999 na následky zranení zomrel, bolo vyšetrovanie skončené 12. mája 2000 návrhom na podanie obžaloby. Dňa 20. decembra 2000 samosudca Okresného súdu v Poprade vydal trestný rozkaz, ktorým uznal poručíka Fabiána vinným z trestného činu ublíženia na zdraví, pretože počas výkonu služby nedostatočne zaistil svoju služobnú zbraň a umožnil tak predvedenému Šarišskému zmocniť sa jej a spôsobiť si smrteľné zranenie. Obvinený bol odsúdený na trest odňatia slobody na 1 rok s podmienečným odkladom na 2,5 roka.
V správe AI sa tiež uvádza, že právny zástupca rodiny Šarišského nebol vôbec informovaný o súdnom procese. Na margo tejto informácie uvádzame, že za poškodenú stranu boli vypočutí manželka a otec nebohého Šarišského. Títo si podľa našich informácií právneho zástupcu nezvolili, dodal Sitár.
Amnesty International vo svojej výročnej správe za minulý rok kritizovala Slovensko za postoj k Rómom. Britská organizácia pre ľudské práva pripomenula správy o mučení Rómov políciou a smrť jedného z nich a konštatovala, že slovenské úrady nepodali informácie o vyšetrovaní týchto incidentov. Pokiaľ ide o Slovensko, AI sa navyše sťažuje, že opakovane žiadala Bratislavu o informácie o vyšetrovaní prípadov K. Sendreia a Ľ. Šarišského, kde boli údajne porušené ľudské práva Rómov, ale žiadnu správu nedostala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.