odmietli návrhy Alojza Engliša zvýšiť dôchodky o 7 aj 9 percent. Od júla sa tiež zvýšia výsluhové dôchodky vojakov rovnako o 5 percent.
Národná rada zamietla návrh novely ústavy, ktorú predložila Slovenská národná strana (SNS). Národniari návrhom chceli docieliť, aby porušenie poslaneckého sľubu bolo jedným z dôvodov na stratu mandátu. Poslanec mal tiež prísť o svoj mandát aj v prípade, že vstúpi do inej strany, než za ktorú kandidoval v parlamentných voľbách.
Parlament schválil aj vládny návrh zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorý upravuje podmienky na zabezpečenie potrieb nevyhnutných na prežitie obyvateľstva a na zabezpečenie činnosti ozbrojených síl a iných bezpečnostných zborov počas krízovej situácie. Zákon ustanovuje aj úlohy subjektov hospodárskej mobilizácie a pôsobnosť ministerstiev.
Poslanci schválili aj návrh zákona o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny. Jeho úlohou je vytvorenie právnych predpokladov pre riadenie štátu v prípade vzniku krízových situácií nevojenského charakteru tak, aby bolo možné včas identifikovať charakter a rozsah prípadného ohrozenia, minimalizovať jeho dôsledky a čo najrýchlejšie obnoviť pôvodný stav.
NR SR definitívne schválila aj novelu zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby, ktorý stanovuje spôsob použitia majetku Fondu národného majetku na činnosť samosprávnych celkov a zabezpečenie ich úloh. Uzákonením vyšších územných celkov vznikol ďalší subjekt, ktorý môže nadobúdať majetok. Zákon zrovnoprávňuje postavenie obcí a vyšších územných celkov, nakoľko podľa doterajšieho znenia zákona sú obce oproti vyšším územným celkom zvýhodnené.
Slovenská informačná služba (SIS) v minulom roku zrealizovala celkom 674 schválených žiadostí o udelenie súhlasu na použitie informačno-technických prostriedkov (odpočúvanie). Mobilných telefónnych liniek SIS odpočúvala 551 a pevných liniek 123. Nepomer medzi počtom žiadostí o povolenie odpočúvania mobilných a pevných telefónov je spôsobený tým, že tzv. záujmové osoby používajú viacero mobilných telefónnych kariet. V Správe o činnosti SIS za rok 2001 to včera uviedol v parlamente šéf tajnej služby Vladimír Mitro.
V časti týkajúcej sa bezpečnostnej oblasti sa v správe venoval činnosti siekt a tzv. pseudonáboženských zoskupení, organizovanému zločinu, nelegálnej migrácii, migrácii Rómov, obchodu so zbraňami i terorizmu. SIS monitorovala aj pôsobenie špeciálnych služieb cudzích štátov na území SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.