zdôraznil. Aby detailne vnikol do problémov, na to potrebuje čas, ako sám hovorí. Napriek tomu nám zatiaľ aspoň rámcovo poskytol svoj pohľad na súčasné dianie vo VSŽ.
Máte skúsenosti s manažovaním podobnej firmy, ako VSŽ? Ide o spoločnosť holdingového typu s množstvom dcérskych firiem, so širokým portfóliom ich aktivít a so zhruba šiestimi tisíckami zamestnancov.
- S manažovaním šesťtisíc ľudí skutočne skúsenosti nemám, ale chvalabohu akciová spoločnosť VSŽ má 49 ľudí, ktorí to riadia spoločne. Ide o kolektívne riadenie. Bol som riaditeľom holdingu v dôležitosti a finančnej sile minimálne porovnateľnom s VSŽ, dokonca išlo v porovnaní s VSŽ o kapitálovo silnejšiu firmu Proxy-Finance v Čechách. Je to sesterská firma Prvej slovenskej investičnej a je klasickým finančným holdingom. Skúsenosti z výrobného podniku mám z Moravských chemických závodov, kde som dva roky pôsobil v predstavenstve.
Do predstavenstva vás nominoval Istrokapitál. V akom ste vzťahu s touto finančnou skupinou?
- Istrokapitál ma najal ako manažéra do spoločnosti VSŽ, nepôsobil som priamo v tejto firme. Zo svojho predchádzajúceho pôsobenia som sa poznal so zástupcami Istrokapitálu a získal som presvedčenie, že ide o kvalitných odborníkov vo svojej oblasti. Preto, keď som dostal od nich ponuku zastupovať ich vo VSŽ, po dôkladnom zvažovaní, pretože už desiaty rok žijem v Prahe, som sa rozhodol ju prijať. Už v minulosti som Istrokapitál zastupoval a to v Reštitučnom a investičnom fonde ako člen dozornej rady.
Už dlho sa rozpráva o snahe materskej VSŽ hľadať strategických investorov pre niektoré dcérske spoločnosti. Dokonca sa vraj uvažuje, že ostane len to, čo je prepojené na báze dodávateľsko-odberateľských vzťahov s U. S. Steelom Košice. Považujete tento scenár za to, čo VSŽ skutočne potrebuje?
- Už tretí týždeň v spoločnosti prebieha due dilligence, ktorý si robí každá z troch finančných skupín konzorcia samostatne (J&T, Penta a Istrokapitál - pozn. red.). Som tu štvrtý týždeň, prehľad určitý už mám, ale ukončenie due dilligence ešte nejaký čas potrvá. Podľa doterajších záverov si však myslím, že VSŽ sa nevyhne dôkladnej reštrukturalizácii. Je nutné v dcérach výrazne zefektívniť zhodnocovanie prostriedkov, ktoré VSŽ a. s. požičiava týmto spoločnostiam. VSŽ vlastní podstatnú časť majetku celého holdingu, ktorý formou nájomných zmlúv prenajíma dcérskym spoločnostiam.
Keď sme pri tom zefektívňovaní, odborári už teraz revoltujú proti zvyšovaniu nájomného v dcérach. Hovoríte o potrebe reštrukturalizácie. Môžu sa odborári chystať na ďalšie protesty - bude reštrukturalizácia znamenať výraznejšie prepúšťanie?
- Analýza, kde a koľko ľudí sa bude prepúšťať, ešte nie vypracovaná. Isté je, že sa musia zefektívniť nielen toky z matky do dcér, ale aj fungovanie samotných dcérskych spoločností. Keď nebudeme zvyšovať tržby, hľadať nové trhy, potom sa naozaj niektoré dcéry môžu dostať do problémov. My tomuto musíme predísť. V niektorých spoločnostiach možno budeme musieť vymenovať tzv. krízový manažment. Tieto veci sa rozpracúvajú a výsledky by mali byť viditeľné už o niekoľko týždňov. Radi by sme predišli takým nepríjemným veciam, ako je prepúšťanie...
Príchod finančných skupín do VSŽ sa v niektorých kruhoch chápal tak, že prídu, rozpredajú, čo sa dá a vzájomne si rozdelia zisk...
- Už dnes som ja aj moji kolegovia atakovaný zo strany rôznych záujmových skupín, ktoré si asi skutočne myslia, že je naším záujmom rýchlo sa zbaviť dcérskych spoločností a už teraz prichádzajú s ponukami na ich odkúpenie. Myslím si, že každý racionálne uvažujúci človek musí vidieť, že VSŽ je silná a bohatá spoločnosť. Nestojíme pred ekonomickými ťažkosťami, nemusíme odpredávať spoločnosti kvôli finančným problémom. Hovoríme o tom, že chceme zefektívniť fungovanie tohto holdingu. Nielen, že VSŽ ako taká je kapitálovo silná, ale silné je aj konzorcium. Ide o tri najsilnejšie finančné skupiny na Slovensku. Ďalším veľkým akcionárom je U. S. Steel Košice. Teda ani jedna z týchto spoločností sa nepotrebuje rýchlo zbavovať spoločností. K lacnému odpredávaniu dcér určite nedôjde, to vám môžem povedať už teraz.
V nedávnej minulosti sa často kritizovalo, že napriek finančnej hotovosti, akú VSŽ má, sa len minimálne investovalo do rozvoja technológií v jednotlivých dcérach. Hovoríte o zefektívňovaní, bude to znamenať aj investície do výrobného procesu, kde je však návratnosť investovaných prostriedkov dlhodobého charakteru? Pýtam sa preto, lebo v prípade finančných skupín sa neočakáva, že si budú svoje pozície držať dlhodobo...
- Doteraz som nepracoval v žiadnej z týchto finančných skupín. Viem však, že každá z nich vlastní nejaký výrobný podnik. Napríklad Istrokapitál vlastní a veľmi úspešne zreštrukturalizoval košické Inžinierske stavby.
V tomto prípade sa však tiež už dlho hovorí o snahe získať zahraničného investora, čiže Istrokapitál tam pravdepodobne tiež nebude mať dlhú pozíciu...
- Viete, vo mne by ste tiež ťažko hľadali hutníka, alebo priemyselníka. Ako finančník naozaj nemám ambíciu riadiť priemyselný holding a myslím, že na to som ani nebol najatý. My chceme zastabilizovať túto firmu a potom ju reštrukturalizovať. Firmy, ktoré pre nás nebudú prinášať synergický efekt, nemá zmysel, aby ďalej fungovali v tomto reťazci. V týchto prípadoch sa budeme snažiť o ich ozdravenie a následný odpredaj.
Ako budete nakladať s voľnými finančnými zdrojmi, ktorými VSŽ disponujú?
- Nie som spokojný s tým, ako sú v súčasnosti zhodnocované finančné prostriedky v tejto spoločnosti. Na prvej schôdzi nového predstavenstva sme sa dohodli na tom, že jeden člen predstavenstva do 14 dní predloží návrh, ako by sa mohli tieto voľné finančné prostriedky zhodnocovať. To je ďalšia pridaná hodnota, ktorú vieme priniesť do tejto spoločnosti.
Takže konzervatívna politika pri nakladaní s financiami, ako ju pomenúvalo predchádzajúce vedenie, nebola v poriadku?
- Konzervatívna politika, tá je v poriadku. Myslím si však, že nemá veľkú logiku hrať sa na kurzových špekulantov, že časť peňazí máme v dolároch, časť v euro a časť v korunách. My ako holding máme výrobnú časť, všetky naše dcéry sú výrobné a obslužné spoločnosti a ani jedna z nich nemá podstatnú časť prichádzajúcich financií v devízach. My nie sme podnik zahraničného obchodu, aby sme za každú cenu potrebovali ísť do kurzových rizík. Myslím, že na trhu sú špecialisti, renomované banky, ktoré nám vedia poradiť, ako má vyzerať rozloženie trebárs kurzových rizík. Je veľká otázka, či my vôbec máme ísť do tak riskantných vecí ako sú tieto kurzové. Vyplýva z toho väčšie riziko, ako efekt.
V súvislosti s VSŽ sa pertraktuje hrozba súdnych sporov, ktoré môžu stáť spoločnosť v prípade neúspechu až viac ako dve miliardy korún...
- Súdne spory sú najväčším problémom tejto spoločnosti. A tu je práve ďalšia mimoriadne vysoká pridaná hodnota, ktorú prináša konzorcium. Každý člen nášho konzorcia vie efektívnejšie pracovať s týmito pohľadávkami, ale aj so záväzkami týkajúcimi sa týchto súdnych sporov ako VSŽ. Myslím, že doteraz bola VSŽ v mimoriadnej defenzíve. Súdnych sporov je viac ako dvetisíc v celkovej výške cez dve miliardy korún. Myslím, že doposiaľ sa v tejto problematike nepostupovalo dostatočne precízne a s plnou zodpovednosťou. Nás žalujú niekedy o absurdné čiastky za zmluvy, ktoré sú v mnohých prípadoch jednostranne nevýhodné. Na strane druhej sa tu častokrát neriešili veci, ktoré sa mi zdajú byť podozreniami z trestných činov. Tu nás čaká obrovská práca. V každej skupine nášho konzorcia na tom pracuje tím právnikov, ktorí tieto súdne spory analyzujú. Analyzujeme aj obchodné prípady, ktoré sa nám nezdajú byť v poriadku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.