1988 nad škótskym Lockerbie. V utorok o tom informovala právnická firma zastupujúca tieto rodiny.
Výbuch zabil 259 cestujúcich a členov posádky lietadla, prevažne Američanov, a 11 obyvateľov Lockerbie. Za bombový útok na lietadlo počas letu boli postavení pred súd dvaja Líbyjčania, jeden bol odsúdený na doživotie, druhého súd zbavil obvinenia.
Ak rodiny obetí pristúpia na ponuku Líbye, každá z nich dostane 10 miliónov dolárov, cituje agentúra Reuters z vyhlásenia právnickej firmy zastupujúcej 118 rodín, ktoré dostala e-mailom.
"Je to po prvý raz, čo ktorákoľvek z krajín označená ako sponzor terorizmu ponúkla kompenzáciu rodinám obetí teroru," vyzdvihol význam líbyjskej ponuky Jim Kreindler z firmy Kreindler & Kreindler, ktorá je členom výboru žalobcov.
Rokovania medzi líbyjskou vládou a právnikmi zastupujúcimi rodiny obetí boli vedené v tajnosti, bez účasti americkej vlády. Vyrovnanie pre rodiny obetí je jednou z podmienok Bezpečnostnej rady (BR) OSN pre zrušenie sankcií OSN uvalených na Líbyu. Medzi obeťami havárie pri Lockerbie bolo 181 Američanov. Ich rodiny informovali americké úrady, že Líbya súhlasí s jednorazovým vyplatením kompenzácií. Bude však viazané na uvoľnenie sankcií OSN, uvalených na Líbyu 15. apríla 1992, aj separátnych amerických sankcií. Nemenovaný vysoký americký predstaviteľ, citovaný agentúrou AP, pod podmienkou anonymity uviedol, že Washington sa nebude cítiť povinný splniť takéto podmienky. Rovnako Kongres by to určite odmietol, povedal. USA nebudú podľa neho súhlasiť s odvolaním sankcií, ak Líbya nesplní všetky podmienky BR OSN.
Tá okrem kompenzácií požaduje, aby sa Líbya vzdala terorizmu, uznala svoju zodpovednosť za uvedený zločin a zverejnila všetko, čo o ňom vie. Na Líbyu, ako jednu zo siedmich krajín sveta uvedených na americkom zozname štátov podporujúcich medzinárodný terorizmus, boli uvalené viaceré ekonomické aj politické sankcie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.