prispievať do spoločného rozpočtu väčšími sumami, ako budú z neho dostávať. Súhlasí preto, aby EÚ poskytla v takomto prípade novým členom kompenzácie.
Kandidátske krajiny sa môžu ocitnúť v pozícii čistého platiteľa, pretože hneď od začiatku budú musieť prispievať plnými sumami do rozpočtu, zatiaľ čo platby z pokladnice EÚ nedosiahnu tak rýchlo normálnu výšku, napísal autor správy nemecký poslanec Reimer Böge.
Vypočítal, že Slovensko by v roku 2004 malo zaplatiť do rozpočtu únie 297 miliónov eúr, v roku 2005 už 309 a v roku 2006 asi 322 miliónov. Poslanec vychádzal z predpokladu, že výška príspevkov dosiahne 1,1 percenta
hrubého domáceho produktu.
Pre Českú republiku odhaduje príspevky na 867.902 resp. 938 miliónov eúr. Všetkých desať kandidátov, s ktorých vstupom v roku 2004 sa počíta, by do rozpočtu prinieslo prvý rok 5,238 miliardy a v ďalších dvoch rokoch 5,448 a 5,666 miliardy eúr.
Vzhľadom na to, že EÚ počíta v roku 2004 s výdavkami, teda skutočnými platbami pre nových členov len o 3,6 miliardy vyššími, ako sú ich príspevky, môže dôjsť k situácii, že niektorí noví členovia zaplatia v prvom roku viac ako dostanú.
To hrozí tiež v ďalších dvoch rokoch, hoci rozdiel medzi príspevkami nových členov a platbami z EÚ vzrastie už na šesť, respektíve 8,5 miliardy eúr. Potom by už mala nastať situácia, že nové krajiny budú dostávať viac ako prispievať.
Rozpočtový výbor preto súhlasí s návrhmi Európskej komisie, že tieto rozdiely by mali byť novým členom uhrádzané z osobitnej rezervy vytvorenej vo výdavkovej časti rozpočtu EÚ. Odmieta však požiadavky kandidátov, aby počas prvých rokov nemuseli platiť do spoločného rozpočtu plné príspevky a aby ich postupne zvyšovali podľa rastu príjmov.
Kompenzačné platby by podľa výboru mali byť dočasné a klesajúce. Takéto riešenie je každopádne jednoduchšie a prehľadnejšie, ako systém postupného zvyšovania príspevkov nových členov, uvádza sa v rezolúcii rozpočtového výboru EP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.