školopovinných žiakov vykonali členovia mestskej a štátnej polície, ako aj pracovníci odboru sociálnych vecí Okresného úradu (OÚ) v Rožňave v uplynulých dňoch preventívnu akciu vo vytipovaných pohostinstvách.
V čase vyučovania, medzi desiatou a dvanástou hodinou našli v krčmách sedieť desiatky študentov stredných i základných škôl. Pohostinské zariadenia tentokrát alkoholickými nápojmi mládež nehostili. Kontrolóri však spísali dáta všetkých študentov a ich zoznam zaslali riaditeľom škôl, ktoré navštevujú. "Reagovali rôzne. Nejeden mal potvrdenie od lekára. Zrejme si mysleli, že ak majú ospravedlnené hodiny v škole, môžu sa zdržiavať v podnikoch. Možno teraz nechápu význam tejto preventívnej akcie, je to však pre ich dobro," povedala pracovníčka odboru sociálnych vecí OÚ v Rožňave Lívia Madáčová. Vytipovanými podnikmi boli Antrax, Bašta pub, Jazz club a Kleopatra. V čase vyučovania v nich bolo 7 žiakov Základnej školy na Zlatej ulici, 7 študentov Strednej zdravotníckej školy, šiesti boli zo Združenej strednej školy služieb, piati z Gymnázia P. J. Šafárika, ďalší piati z SOU na Hviezdoslavovej ulici, jeden študent z Obchodnej akadémie s jeden žiak zo Základnej školy na Ulici pionierov. Z mimorožňavských škôl sa policajtom museli preukázať dvaja študenti z dobšinského gymnázia, rovnaký počet z SOU v Štítniku a učilišťa v Nižnej Slanej, ako aj jeden žiak zo Základnej školy v Krásnohorskom Podhradí.
Alarmujúci stav, na ktorý počas posledného zasadnutia mestského zastupiteľstva upozornil poslanec Dionýz Kemény, sa potvrdil. Poslanec je zároveň zástupcom riaditeľa SOU na Hviezdoslavovej ulici. Podľa jeho názoru treba problém jednoznačne a urýchlene riešiť. "Školopovinné deti chodia do podnikov húfne a otužujú sa alkoholom. S každým študentom, ktorého tam počas preventívnej akcie prichytili, sme urobili pohovor, pozvali sme rodičov a vyvodíme z toho dôsledky. Traja mali lekárske potvrdenie na celý deň, dvaja mali akademický týždeň a motali sa okolo krčmy," informoval D. Kemény. Reakcie rodičov sú rôzne. Od momentu prekvapenia nad tým, ako môže ich dieťa chodiť poza školu a snahu o spoluprácu až po argumenty typu: "mali by to riešiť učitelia".
Na zložitý problém, do riešenia ktorého by sa mali zapojiť pedagógovia, policajti, rodičia, ale i prevádzkovatelia pohostinstiev, nemá mesto podľa primátora Františka Kardoša priame páky. "My rozkazovať prevádzkovateľom podnikov nemôžeme. Zabrániť tomuto trendu sa dá len spoluprácou všetkých zainteresovaných strán. Sú zákony, ktoré ohraničujú vek na konzumáciu alkoholu. Zasiahnuť by mali hlavne rodičia. Je tu totiž aj hrozba drog". Prevádzkovatelia podnikov argumentujú, že alkohol do 18 rokov nepodávajú. Ak prídu žiaci v dopoludňajších hodinách, nedovolia si ho konzumovať. Podľa nich pijú väčšinou kávu, čaj a nealko.
Vedenia stredných a základných škôl preventívnu akciu ocenili. Svedčia o tom aj poďakovania, ktoré adresovali odboru sociálnych vecí. Riaditeľ rožňavského gymnázia, z ktorého boli v inkriminovanom čase v pohostinstvách piati študenti, zatiaľ ich zoznam nedostal. "Nepopieram, že naši žiaci chodia do podnikov. V každom prípade je to však najhrubšie porušenie nášho vnútorného poriadku. Podľa neho nemajú čo robiť v zariadeniach, kde sa pije alkohol, fajčí a hrá na automatoch ani na takzvaných voľných hodinách, ani po vyučovaní. Porušenie sa trestá zníženou známkou zo správania a podmienečným, alebo úplným vylúčením zo školy," upozornil riaditeľ gymnázia Jozef Matis.
Podnet na podobnú akciu v Revúcej nedal zatiaľ nikto. Ako povedal predseda komisie mládeže a športu pri mestskom zastupiteľstve Vincent Tatarko, podozrenia na konzumáciu alkoholu a drog vo večerných hodinách však majú. "Poinformujem sa v jednotlivých školách a keď zistíme, že ničo podobné deje aj u nás, rozhodneme o ďalšom postupe".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.