zaviazalo v najbližších dňoch vypracovať účinnú kontrolu tabaku ako najvyššiu prioritu v oblasti verejného zdravia.
"Z celosvetového hľadiska sa následky fajčenia podieľajú ročne viac ako na polmiliónových stratách na životoch ľudí, pričom Slováci majú v rámci uvedeného čísla desaťtisícové zastúpenie," uviedol pre Spišský denník pracovník Štátneho zdravotného ústavu v Spišskej Novej Vsi MUDr. Peter Mišenda.
Zároveň oboznámil s faktom, že tabak a nikotín sa významne podieľajú na vzniku srdcovocievnych a nádorových chorôb, akými sú ischemická choroba srdca, chronický zápal priedušiek, rakovina pľúc a mnohé ďalšie. "Okrem iných zlých dopadov na zdravie človeka spôsobuje nikotín silnú závislosť, brániacu mnohým fajčiarom ukončiť svoj zlozvyk, ktorý navyše vôbec nie je lacný," povedal MUDr. Mišenda na margo ďalších nepriaznivých vplyvov na finančnú a zdravotnú situáciu fajčiara.
Slovensko patrí ku krajinám, kde je fajčenie stále "v kurze" a nenaberá klesajúcu tendenciu. So zlozvykom sa stretávajú už 9-ročné deti a podiel fajčiacej dospievajúcej mládeže a mladých ľudí do 25 rokov tvorí tretinu všetkých "milovníkov nikotínu". "Mužov fajčí asi dvakrát viac než žien, pričom takmer každá piata z nich je fajčiarkou," skonštatoval MUDr. P. Mišenda.
Všetci, ktorí sa pokúsia dnes nefajčiť a budú chcieť v tom pokračovať, môžu v rámci potrebnej podpory a pomoci navštíviť Poradňu zdravia pri Štátnom zdravotnom ústave Spišskej Novej Vsi na Mickiewiczovej ulici.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.