Spišskonovoveské materské školy pravdepodobne prídu o svojich terajších riaditeľov
Spišská Nová Ves - Na radničnej pôde včera privítal spišskonovoveský primátor Ing. Karol Mitrík v rámci zasadnutia ZMO Spiša (Združenie miest a obcí
Andrea Forbergerová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Spiša) primátorov a starostov jednotlivých obcí a miest. Okrem nastolenia otázky vzniku spoločných obecných úradovní sa počas diskusie venoval značný priestor i prechodu kompetencií školského rezortu zo štátnej správy na samosprávu.
"Pred prvým júlovým dňom tohto roku chceme poznať výšku investičného dlhu na školách, aby sme mali prehľad o tom, čo nás čaká. I keď dostaneme delimitačné protokoly a majetkovú podstatu preberaných kompetencií, deliacu čiaru nemáme. Poznáme síce hodnotové vyjadrenia v číslach, no auditom nedisponujeme. Preto chceme presne poznať, koľko napríklad energie sa spotrebovalo za rok na školách," vyjadril potreby Mestského úradu v Spišskej Novej Vsi, akými by mala disponovať každá takáto inštitúcia, Ing. K. Mitrík. Vyjadril aj istotu o existencii možných úspor v tejto oblasti zásluhou investícií do modernizácie zariadení.
"Stojím si za tým, čo som už skôr zdôrazňoval, a síce že o tunajšie školy a deti, ktoré ich navštevujú, by sa mala starať práve samospráva. Riaditelia si zase budú musieť zvyknúť na úlohu manažérov, teda budú sa musieť naučiť hospodáriť. Mojou víziou školstva je takisto jeho zekonomizovanie. Stále mám pred sebou maďarský školský systém. Ten hovorí o tom, že všetky príjmy, ktoré škola od ostatných subjektov získa, sa nezdaňujú, pričom najväčšie zdroje plynú z reklamných plagátov na školských plotoch, ktorými rodičia zainvestovali do školskej kasy," priblížil svoje predstavy o fungovaní rezortu školstva na Slovensku primátor Spišskej Novej Vsi.
Čo sa týka problematiky prechodu materských škôl do pôsobnosti mestských a obecných úradov, črtali sa podľa Ing. K. Mitríka viaceré varianty. "Uvažovali sme, že im dáme právnu subjektivitu, či sústredíme na mestský úrad. Tieto varianty však vyúsťujú do problémov s riadením a dislokáciou detí a zároveň prerábania mestského úradu na megalomanskú firmu bez akejkoľvek priamej zodpovednosti," uviedol Ing. K. Mitrík. Vyše mesiaca sa tiahnuci problém nakoniec vyriešil primátorov návrh hovoriaci o jednom riaditeľovi, ktorý by dohliadal nad chodom sedemnástich materských škôl. "Bude to jeden subjekt so sedemnástimi oddeleniami, s jedným šéfom, administratíva sa sústredí na jedno miesto a takisto aj ekonomický servis bude zabezpečený. S navrhovaným riešením som sa pochválil aj v Košiciach, kde som sa stretol s kladnými ohlasmi. Očakávam, že i ostatné mestá budú kopírovať naše riešenie problému," priblížil budúcu existenciu materských škôl spišskonovoveský primátor. Zároveň vyvrátil dohady o prepúšťaní terajších riadiacich pracovníkov týchto zariadení. Ako uviedol, aj doteraz boli spomínaní zamestnanci výkonnými pracovníkmi, a túto pracovnú náplň si uchovajú. "V každom prípade nemáme záujem na prepúšťaní, no takisto prehodnotíme z personálneho pohľadu príslušní počet učiteliek a obslužných pracovníkov," odpovedal na otázku Spišského denníka, či nové zmeny neprinesú uvoľňovanie z pracovných pomerov pre terajších riadiacich pracovníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.