teroristov, mafiánskych skupín, extrémistov a prepieračov peňazí. Hovorí sa to v správe o činnosti slovenskej tajnej služby za uplynulý rok, ktorú v stredu predniesol pred parlamentom riaditeľ SIS Vladimír Mitro. Poslanci sa väčšinou zhodovali, že správa obsahovala len všeobecné a dostupné informácie.
Mitro parlamentu referoval o teroristoch z Pravej IRA zadržaných v Piešťanoch. "Nie sme priamo ohrození teroristickými útokmi, ale určité prvky možného tranzitu, prípadne logistiky na Slovensku sú." Slovom "bohužiaľ" odpovedal na otázku novinárov, či sa na Slovensku nelegálne obchoduje so zbraňami. Podľa našich zistení poslanci dostali informácie aj o firmách, ktoré sú zapletené do obchodovania so zbraňami s tými krajinami, na ktoré je uvalené embargo OSN. SIS sa venovala aj tzv. pseudonáboženským zoskupeniam - scientologickej cirkvi a cirkvi zjednotenia, ktorej členovia sú známi ako moonisti.
Tajná služba vlani varovala pred bankrotom nebankových subjektov. "SIS v predstihu niekoľko mesiacov upozornila na blížiaci sa bankrot nebankových finančných inštitúcií a analyzovala niektoré ich pochybné investície," povedal predvčerom v parlamente riaditeľ SIS Vladimír Mitro.
Tajná služba túto informáciu najnovšie doplnila tým, že svoje zistenia poskytla piatim adresátom 6. apríla 2001. Odmietla však uviesť, kto boli tí adresáti a či v informácii spomínala spoločnosti B.M.G. Invest, Horizont, Drukos a AGW. Fakt je, že v tom čase mali už menšie nebankové subjekty ako Corrax, Goldfin-Invest, Nick Finance alebo Sun krach za sebou.
Finančná polícia vo veci konala už pred aprílom 2001. O nebankové subjekty sa zaujímala od roku 1999, koncom roka 2000 sa spis blížil ku koncu a mal byť odovzdaný vyšetrovateľovi, ale bolo treba doplniť ešte stanovisko Národnej banky Slovenska. SIS tak poskytla polícii informáciu, ktorú polícia už dávno mala.
Podľa našich zistení V. Mitro dostal v snemovni pri prednášaní výročnej správy SIS otázku, komu adresoval varovania o krachu nebankových domov. Konkrétne neodpovedal. Jeden z poslancov poznamenal, aby sa informácie z Mitrovej správy "nepreceňovali".
Podľa poslanca HZDS Ivana Gašparoviča z logiky veci vyplýva, že adresátmi upozornení SIS boli vláda a vyšetrovacie orgány. "Od týchto orgánov by sa mala odvodzovať zodpovednosť," myslí si Gašparovič.
Poslanec Ladislav Pittner bol ešte v apríli 2001 ministrom vnútra. Povedal nám, že presný dátum varovania SIS si nepamätá, ale už rok dozadu "som hovoril o tom s funkcionármi policajného prezídia". Pittner si nespomenul na presný výpočet inštitúcií, ktoré mali krachnúť. Podľa neho na neverejnom rokovaní vlády pri debate o téme nebankových inštitúcií odznievalo, že kabinet musí postupovať veľmi rozvážne. "Ak by vláda vydala vyhlásenie, aby ľudia nevkladali svoje prostriedky do nebankových inštitúcií, mohlo by sa stať, že v prípade ich krachu by sme my boli obvinení, že sme spôsobili paniku," vysvetlil Pittner.
Vicepremiér Ľubomír Fogaš povedal, že on takú informáciu od SIS vopred nedostal, "v každom prípade som bol informovaný po páde nebankových inštitúcií".
Generálny prokurátor Milan Hanzel tvrdí, že bežne mu materiály SIS nezasiela. "Nie som na jej poradovníku. Dostávam od nej materiály ad hoc." Potvrdil však, že niekedy začiatkom apríla 2001 "taký materiál prišiel, ktorý oznamoval udalosti, ktoré sa uskutočnili už predtým a boli uzatvorené".
(sp, mož)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.