zranenie mäkkého kolena má nádej na očakávaný liečebný výsledok a rýchly návrat na ihrisko. Základným predpokladom správneho ošetrenia je správna diagnóza.
Dôležitou súčasťou vyšetrenia je anamnéza. Ak sa oddielový lekár zúčastňuje tréningov, nemusí pátrať po mechanizme úrazu, dobe vzniku výronu, bolesti, blokády kolena a po fenoméne prasknutia, niekedy zreteľne počuteľnom. Najčastejším mechanizmom úrazu vo futbale býva násilie do valgozity (vbočenia), flexie a vonkajšej rotácie holennej kosti pri atakovaní protihráčom z vonkajšej strany. Pri tomto mechanizme dochádza k poraneniu vnútorného postranného kolenného väzu, pri väčšom násilí predného skríženého väzu a časté súčasné poranenie vnútorného menisku nám dáva obraz tvz. nešťastnej triády. Pri šľapáku môže dôjsť k násilnej hyperextenzii, potom môžeme očakávať poškodenie predného skríženého väzu. Akútne vznikajúca náplň v kolennom kĺbe je väčšinou hemartros (krvný výron). Najčastejšou príčinou akútneho hemartrosu je poranenie predného skríženého väzu. Častým sprievodným znakom poranenia kolena je jeho blokáda. Musíme sa naučiť rozlišovať medzi pravou mechanickou blokádou a pseudoblokádou. Pravá môže byť zapríčinená poškodeným meniskom, voľným telieskom alebo vzácne pahýlom skríženého väzu. Pseudoblokáda má príčinu v náplni, bolesti a spazme svalov. Niekedy poranený udáva, že mal v okamihu úrazu pocit prasknutia. U týchto pacientov nájdeme veľmi často ruptúru predného skríženého väzu. Pri klinickom vyšetrení pátrame po opuchu, deformite, všímame si lokalizáciu bolesti, rozsahu pohybu a nestability.
Pri poranení väzov používame túto klasifikáciu:
I. distenzia (preťaženie) - prejavuje sa miestnou bolestivosťou, opuch je minimálny, nie sú známky nestability,
II. parciálna ruptúra (natrhnutie) - prejavuje sa miestnou bolestivosťou, opuchom, sú známky ľahkej až strednej nestability,
III. kompletná ruptúra (roztrhnutie) - prejavuje sa bolestivosťou, opuchom, nestabilita je výrazná.
Adekvátne vyšetrenie kolena hneď po úraze sa nám podarí až po punkcii krvného výronu. Distendované väzy sú bolestivé, kladú odpor, niekedy sa musí vyšetrenie vykonať v celkovej anestézii.
K základným vyšetreniam hlavných stabilizátorov kolena sa odporúčajú tieto testy:
Pre vyšetrenie vnútorného postranného väzu - abdukčný test v extenzii a v 30. st. flexii. Keď je pozitívny vo flexii, svedčí pre léziu tohto väzu. Keď je pozitívny v extenzii, svedčí pre poranenie vnútorného postranného väzu, predného skríženého väzu a posteromediálneho púzdra. Pre vyšetrenie vonkajšieho postranného väzu sa robí abdukčný test v extenzii a v 30. st. flexii. Keď je pozitívny vo flexii, svedčí pre léziu vonkajšieho postranného väzu, v extenzii pre poranenie vonkajšieho postranného väzu, skrížených väzov arkuátneho komplexu, ev. iliotíbialného traktu. K vyšetreniu zadného skríženého väzu slúži zadná zásuvka. K vyšetreniu predného skríženého väzu sa odporúčajú testy - predná zásuvka, Lachmanov test (vyšetrujeme v semiflexii asi 10-20 st., snažíme sa o predsunutie tíbiálnych kondylov pred kondyly femuru) a tretí test je zv. Pivot shift test. Vždy je nutné nálezy pri týchto testoch porovnávať s druhým neporaneným kolenom.
Veľmi užitočným pomoníckom je artroskopia. Jej indikácie pri akútnom poranení mäkkého kolena sú zhruba tieto:
1. Ak sme pri predchádzajúcich vyšetreniach nedospeli k jednoznačnej dg.
2. Ak potrebujeme vylúčiť poranenie predného skríženého väzu.
3. Ak potrebujeme vylúčiť poranenie menisku, ev. zistiť typ lézie.
Niektorí autori odporúčajú vykonať artroskopiu pri každom hemartrose a blokáde pokiaľ nie je už z klinického vyšetrenia jasné, že sa bude koleno revidovať. Iní ešte pred artroskopiou vyšetrenie magnetickou rezonanciou.
Liečba:
Pri akútnom poranení mäkkého kolena zásadne vyraďujeme hráča z hry (výron, deformita, blokáda, nestabilita). Prvá pomoc je: kľud, ľadovanie, elevácia končatiny a kompresia. Po tejto pomoci je nutné čo najskôr určiť presnú diagnózu, na ktorej záleží ďalšia terapia.
Poranenie vnútorného postranného kolenného väzu
Individuálne je možné sa rozhodnúť pre liečbu bez fixácie alebo so sádrovou trúbkou v 20-30 st. flexii na 4-6 týždňov. Hráč môže začať s tréningom za 8-12 týždňov. Kompletnú ruptúru tohto väzu je nutné ošetriť chirurgicky.
Poranenie predného skríženého väzu
Tu sa dáva jednoznačne prednosť akútnemu chirurgickému ošetreniu, iba to môže byť dokonalé s dobrým dlhodobým výsledkom. Plná športová záťaž je možná po úspešnej rekonštrukcii za 4-6 mesiacov, po plastike 1 rok.
Poranenie zadného skríženého väzu
Tento väz je najdôležitejším väzom kolena. Našťastie je jeho poranenie pri futbale vzácne. Má lepšie krvné zásobenie a tým aj hojivú schopnosť než predný skrížený väz. Najčastejšie sa trhá pri svojom distálnom úpone na holennej kosti.
Poranenie laterálnych štruktúr
Najčastejšie sa to týka vonkajšieho postranného väzu, šľachy svalu m. popliteus, šľachy m. biceps, menej často je poškodený iliotíbiálny trakt. Súčasne býva poškodený opäť predný skrížený väz, najmä ak dôjde k poraneniu v extenzii. Primárne chir. ošetrenie vyžadujú poranenia, keby nachádzame pozitívny addukčný test v extenzii.
Akútne poranenia kolenného kĺbu indikované k operácii by sa mali riešiť do 24-48 hodín po úraze. V prípade, že sa pacient dostaví k ošetreniu neskoršie, je možné vykonať tzv. primárne ošetrenie do 2 týždňov po úraze.
MUDr. Ján MICHALKO, člen ZK SFZ, dlhoročný lekár košických futbalistov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.