približne 30 percent celkového domáceho odpadu. Hlavným faktorom, ktorý prispel k jeho nárastu, je nadmerné rozšírenie jednorazových nápojových obalov a nárast viacnásobného balenia. Samozrejme, že tento fakt spôsobuje zvýšené poškodzovanie životného prostredia a ďalšiu finančnú záťaž spotrebiteľov. Za jednorazové nápojové obaly totiž platíme dvakrát - pri kúpe nápoja a druhýkrát v poplatku za odvoz odpadov.
"Naopak, vratné obaly sa opätovne používajú mnohokrát, čo odpady znižuje, šetrí suroviny a energiu. Treba si uvedomiť, že na zabalenie malého množstva nápoja je potrebné znovu ťažiť suroviny, energiu a priemyselne vyrábať zakaždým nové obaly. Takéto jednorazové sú vyhadzované už po jedinom použití," hovorí koordinátor spoločnosti priateľov Zeme Ladislav Hegyi a pokračuje:
"Naviac k prostrediu šetrnejšie - opakovane používané obaly nápojov - sú v súčasnosti na trhu diskriminované. Výrobca nápoja vo vratných fľašiach vyzbiera späť vďaka zálohám v priemere 96-99 percent svojich obalov, ktoré opakovanie použije. V cene tých vratných sú tak okrem výroby a manipulácie zahrnuté aj ekologické náklady - na ich zber a opätovné použitie. Naopak výrobca používajúci jednorazové obaly nápojov nemá v cene ekologické náklady, iba náklady na výrobu a manipuláciu v obchodnej sieti. To sú nerovné podmienky na trhu."
Napriek záujmu značnej časti spotrebiteľov o nápoje vo vratných fľašiach však títo častokrát pri pohľade do regálov, v ktorých majú svoje zastúpenie len PET-fľaše, strácajú právo výberu. V súčasnosti je v Národnej rade SR predložený zákon o obaloch, ktorý by mohol pomôcť tieto problémy riešiť. Spoločnosť priateľov Zeme v ňom presadzuje štyri opatrenia, ktoré obsahuje aj vládny návrh zákona.
"Je to povinnosť pre obchody predávať nápoje aj v opakovane používaných obaloch, uvádzaných na trh v SR. Ďalej presadzujeme povinnosť zálohovať najrozšírenejšie jednorazové obaly nápojov, ktoré nadmerne zaťažujú prostredie. Priemysel by mal tiež stanoviť a dodržiavať koncepcie znižovania vzniku a škodlivosti odpadov z ich obalov; vrátane povinnosti znižovať používanie jednorazových riadov v stravovacích zariadeniach a obalov z PVC a napokon povinnosť zálohovať obaly nápojov v pevnej výške," informoval nás ďalej Laco Hegyi.
Ako dodal, že tieto opatrenia by pomohli eliminovať množstvo odpadov z obalov v SR približne o 50 000 ton, znížil by sa počet divokých skládok a spotrebitelia získajú právo výberu. Navyše znížili by sa náklady obcí a miest na odpadové hospodárstvo a pomohlo by to menším domácim výrobcov nápojov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.