Topľou a Stropkov beľmom na oku. V oboch okresoch s vysokou mierou nezamestnanosti vkladajú veľké nádeje do rozvoja turistického ruchu v tejto rekreačnej oblasti a na jeho pozdvihnutie potrebujú, aby stavebná uzávera v nej bola zrušená.
To je aj jedna z podmienok začatia realizácie výstavby ekologických objektov v tejto oblasti podľa projektu združenia Veľká Domaša podporeného fondom Európskej únie Phare vo výške okolo 213 miliónov korún.
Zástupcovia oboch okresov, na území ktorých sa Domaša rozkladá, už dávnejšie s kompetentnými rokovali o neobnovení stavebnej uzávery po 30. júni, kedy jej platnosť má skončiť. Ochotu k takémuto kroku vyjadril pred pár týždňami minister životného prostredia László Miklos, ktorý navštívil oblasť Domaše a v utorok (28. 5. 02) toto stanovisko potvrdila aj štátna tajomníčka ministerstva životného prostredia Zdenka Tóthová, ktorá navštívila oba okresy.
"Bol tam problém, že ministerstvo pôdohospodárstva malo iný názor na ukončenie stavebnej uzávery na Domaši a preto sa uskutočnilo rozporové konanie medzi týmito rezortmi. Štátna tajomníčka ministerstva životného prostredia nás informovala, že je to už vybavené a keď bude zasadať vláda, tak predložia materiál o zrušení stavebnej uzávery na Domaši," informoval nás prednosta Okresného úradu (OÚ) v Stropkove Jozef Šimko.
Na stretnutí so štátnou tajomníčkou prerokovali aj možnosti rozvoja územia v prípade, že v okolí Domaše bude zrušená stavebná uzávera. "Z toho vyplynulo pre jednotlivé obce, ktorým patria rekreačné strediská, obstarať územnoplánovaciu dokumentáciu, ktorá bude nutným predpokladom pre ich ďalší rozvoj. Podľa nej sa bude povoľovať stavebná činnosť v rekreačných strediskách, aby nedošlo k živelnej výstavbe v lukratívnom území terajšej stavebnej uzávery," poznamenal vedúci odboru životného prostredia OÚ vo Vranove nad Topľou Ľubomír Lukič. Predloženie návrhu vláde na zrušenie stavebnej uzávery na Domaši je teda už len technickou záležitosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.