Otázkou dňa bol vstup Slovenska do Severoatlantickej aliancie, ku ktorému by mohlo dôjsť na tohtoročnom summite v Prahe. Účastníci konventu preberali rôzne aspekty nášho členstva v aliancii, pričom témy boli rozčlenené do šiestich častí. Zaujal nás tretí panel, na ktorom hovorila mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa SR v Poľsku Magda Vášáryová o trojročných skúsenostiach tejto krajiny s členstvom v NATO.
Podľa jej slov je Poľská republika strategickým partnerom Slovenska pre vstup do NATO. Poliaci pociťujú voči aliancii dôveru. "Podpora obyvateľstva bola 75- až 80-percentná a nepohla sa ani počas kosovskej krízy," uviedla M. Vášáryová. "Poľsko od roku 1990 tvrdo nástojilo, využívajúc pri tom všetky kontakty lobingových skupín v USA, na otvorenie aliancie pre túto strategickú krajinu z bývalého sovietskeho bloku."
Američania sa skutočne stali spojencami Poliakov, za čo si Poľská republika vyslúžila prezývku "trójsky kôň USA v Európe". Podľa M. Vášáryovej si americký prezident Bush nie náhodou vybral Varšavu na svoj významný prejav o budúcnosti a rozšírení NATO.
Bezvýhradná podpora aliancie má, ako podčiarkla, v Poľsku svoje historické pozadie, že "po tristo rokoch bezmocnosti môžu ovplyvňovať bezpečnostnú politiku". Ďalšou kľúčovou otázkou Poliakov je spolupráca a dobré vzťahy s Ukrajinou ako so strategickým partnerom. Zároveň Varšava podporuje robustné rozšírenie aliancie, vrátene krajín Balkánu a Pobaltia. Veľvyslankyňa zdôraznila, že Poľsko sa v NATO etablovalo, no stále má problémy súvisiace s financiami a s reštrukturalizáciou armády. "Každé zavádzanie Poľska, ako advokáta rozšírenia aliancie, by mohlo rozkolísať niektorých senátorov, ktorí majú pochybnosti. Dúfajme, že Poľská republika nebude musieť odstúpiť od niektorých cieľov, ktoré sa zaviazala dodržať."
Na margo písania poľských médií o ozbrojených zložkách v súvislosti s NATO rozprával Jozef Jurčišin z TASR. Popisoval rzeszowské médiá Nowiny, rádio a TV Rzesow. Vstup Poľska do NATO bol, takpovediac, témou jedného dňa, veľký nárast frekventovanosti témy sa udial po udalostiach 11. septembra 2001. Poľskí novinári siahajú aj po regionálnych informáciách, odľahčenejších témach, ale i citlivejších, problémových otázkach, akými sú chabé jazykové znalosti armádnych dôstojníkov pri začleňovaní do euroatlantických štruktúr.
Porovnávať poľské a slovenské médiá vzhľadom na odlišnú situáciu nechcel. "Stupeň otvorenosti poľskej spoločnosti je vyšší než slovenskej, čo sa odzrkadľuje i v médiách," uviedol J. Jurčišin. Magda Vášáryová naňho nadviazala slovami, že slovenská žurnalistika za poľskou výrazne zaostáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.