v našej rubrike písali, dnes navštívime tiesňavu, ktorá leží na samom západe Slovenského raja, prakticky už na geomorfologickej hranici s Nízkymi Tatrami. Pri obci Vernár sa nachádza jedna z najmohutnejších tiesňav Slovenského raja, Vernárska tiesňava.
Leží na trase cesty z Hranovnice do Vernára, vyhĺbil ju Vernársky potok v západnej časti masívu Troch kopcov, odkiaľ vybieha výrazný skalný masív. Zarezal sa do druhohorných (triasových) vápencov a dolomitov. Keďže skalné podložie je v týchto miestach dosť tektonicky narušené, steny tiesňavy nie sú hladké, ale vytvárajú rôzne stupne, previsy, hrebienky, bašty a ihly.
Pri ceste z Vernára do Hranovnice sa začínajú skalné útvary po pravej, východnej strane mohutnými baštami a stienkami s výškou až 50 metrov. Za ústím krátkej bočnej dolinky začína najužšia a najkrajšia časť tiesňavy, miestne nazývana Tiesnina. Pravý svah tvorí prakticky kolmá skalná stena, vysoká až 100 metrov, na ľavom svahu je neprehliadnuteľný mohutný previs. Tento úsek v dĺžke asi 50 metrov musle byť pri stavbe cesty umelo rozšírený, čím trocha utrpelo pôvodné prírodné prostredie. Napriek tomu je tiesňava mimoriadne pekným miestom, hodným návštevy a obdivu. K tomu prispievajú aj zaujímavé tvary - ktoré vymodeloval na dne tiesňavy rôzne krútňavové hrnce a bočné výmole.
Okrem geomorfologických zaujímavostí je územie cenné aj z phľadu floristického. Vyskytujú sa tu zachované porasty reliktných borín so smrekovcom. Vplyvom teloptnej inverzie, teda, že vyššie rastú teplomilné a nižšie vysokohorské, chladnomilné druhy, sa tu zahcovali viaceré reliktné druhy. Z vzácnych, zákonom chránených rastlín tu rastú napríklad črievičník papučka, zvonček karpatský, ľalia zlatohlavá, poniklec slovenský a ďalšie.
Vernárska tiesňava je na rozlohe takmer 83 hektárov Národnou prírodnou rezerváciou, je súčasťou Národného parku Slovenský raj.
BEDEKER
Prístup: Dnom tiesňavy vedie štátna cesta Hranovnica - Vernár, v jej úbočiach však značené chodníky nie sú. Odporúčame preto prechod po ceste dnom tiesňavy.
Zaujímavosti okolia: Hranovnické pleso, Kráľova hoľa (1 948 m), Dobšinská ľadová jaskyňa, dolina Veľkej Bielej Vody, Piecky, Veľký Sokol, Kopanec, Stratenská tiesňava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.