MŠM, s. r. o., Vranov nad Topľou. Poslanci mestského zastupiteľstva totiž ešte v marci roku 2000 súhlasili s dodávkou tepla, ktoré vznikne pri výrobe elektrickej energie, do mestskej teplovodnej siete. Lenže uplynulo už vyše dvoch rokov a výstavba paroplynovej elektrárne vo Svidníku sa ešte nezačala realizovať.
Touto otázkou sa zaoberali aj členovia mestskej rady vo Svidníku s tým, že rozhodnutie o predĺžení či nepredĺžení termínu pre vranovskú spoločnosť ponechajú na poslancoch, ktorí sa zídu v júni. "Mesto podpísalo memorandum o spolupráci s touto firmou s tým, že sme neposkytovali žiadne financie, nedávali sme ani pozemok, ani sme do firmy nevstupovali ako spoluúčastník. Privítali sme takúto ponuku, pretože teplo pre obyvateľov mesta by malo byť lacnejšie. Žiaľbohu, výstavba paroplynovej elektrárne sa naťahuje a už je to pre mesto podľa môjho názoru časovo dosť neúnosné," vyjadril sa pre náš denník zástupca primátora mesta Svidník Ján Holodňák a dodal: "Sme v dileme, že máme vlastné tepelné hospodárstvo, do ktorého sme za ten čas investovali len to najnutnejšie. Celý problém je v ton."
V dileme bola aj vranovská spoločnosť, ktorá sa chystá podnikať vo výrobe elektrickej energie, pretože stále viazlo financovanie výstavby paroplynovej elektrárne vo Svidníku, hoci v tomto meste už má kúpený pozemok. Na súčasný stav veci sme sa opýtali jej konateľa Dušana Marčišina: "Minulý rok sme sa zriekli pána Koglera, ktorý vyžadoval, aby do projektu bolo zapojené aj mesto. Od poslancov nepotrebujeme nič. Je pravdou, že sme sa trocha omeškali, lebo máme americký úver a, bohužiaľ, sme sa tam nemohli dostať. Teraz nám však konečne podpísali úverovú zmluvu. Do štyroch mesiacov by sme mali mať komplet papiere aj so stavebným povolením. Paroplynová elektráreň sa začne stavať od septembra." Podľa vyjadrenia D. Marčišina, ich spoločnosť podpísala zmluvu na úver vo výške 44 miliónov amerických dolárov.
Výstavba paroplynovej elektrárne vo Svidníku bude údajne trvať 24 mesiacov, takže svidnícki poslanci aj v takomto prípade budú musieť zvažovať, či majú dovtedy investovať väčšie finančné prostriedky aj do vlastného tepelného hospodárstva, alebo nie. Kto vie, či aj oni - podobne ako členovia mestskej rady - nebudú považovať predloženú zmluvu o úvere skôr za prísľub úveru. Pritom mesto Svidník by potrebovalo investovať najmä do rozvodov tepla. Vranovská spoločnosť sa zaviazala, že to urobí na svoje náklady. D. Marčišina sme sa tiež opýtali, či to ešte stále platí: "Jasné. Keď pôjdeme do toho, tak musíme urobiť všetko. To znamená, že aj mestské rozvody tepla."
Spoločnosť MŠM nepotrebuje súhlas mesta na výstavbu elektrárne. V hre je však objednávka mesta na dodávku takzvaného odpadového tepla. "Uvidíme, s čím prídu na mestské zastupiteľstvo. Pred našimi poslancami je veľmi vážne rozhodnutie," dodal na záver J. Holodňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.