kauze údajnej kandidatúry pravoslávneho duchovného z okresu Snina na kandidátke Komunistickej strany Slovenska.
Pripomíname, že prvý podpredseda KSS Ivan Hopta túto informáciu pôvodne potvrdil. Po medializácii kauzy však KSS na kandidátku do parlamentných volieb nedala žiadneho kňaza, pričom komunisti deklarovali, že pravoslávna cirkev "prepadla v teste demokracie", a že "počas socializmu mala vyšší morálny kredit, než má dnes". Predstavitelia cirkvi chceli od Hoptu počuť meno dotyčného kňaza alebo ospravedlnenie a rozhodli sa ku kauze zvolať tlačovú konferenciu.
Tajomník prešovskej eparchie prot. Mgr. Michal Švajko prečítal stanovisko Pravoslávnej cirkvi na Slovensku, ktoré požehnal aj vladyka Nikolaj, vysokopreosvietený arcibiskup prešovský, metropolita pravoslávnej cirkvi českých krajín a na Slovensku.
V stanovisku sa uvádza, že pravoslávna cirkev prejavuje svoj vzťah k štátnemu zriadeniu v zmysle Božieho zjavenia. Isus Christos uznával štátnu moc, čo vyjadril v slovách adresovaných Pilátovi, či v rozhovore s farizejom. "Z obidvoch týchto vyjadrení je jasné, že Christovi nejde o zištnú spoluprácu so štátnou správou, konkrétne s Pilátom, ale pokladá štátnu moc za možnosť, danú Bohom ľudstvu, organizovať svoj spoločenský život." Prot. Švajko uvádza, že Christove slová sú "vyjadrením učenia Cirkvi vo vzťahu ku každému štátnemu zriadeniu, nepozerajúc na to, či je demokratické, alebo utláča svojich občanov. Apoštoli hovoria tieto slová za čias otrokárskeho zriadenia v Rímskej ríši, krutého prenasledovania kresťanov, teda v žiadnom prípade nemožno hovoriť o ich spolupráci s ideológiou, ktorá v Rímskej ríši vládla".
Preto pravoslávna cirkev prijímala v Rusku i na Slovensku v tomto duchu ateistický režim vedený komunistami. Pravoslávni predstavitelia odmietajú tvrdenia o kolaborácii s komunistickým režimom. Na dôkaz toho v stanovisku uvádzajú, že v Rusku bolo perzekvovaných 500-tisíc služobníkov cirkvi, z ktorých bolo 200-tisíc zastrelených. Uvádzajú aj príklady prenasledovania pravoslávnych komunistickou mocou na Slovensku.
K údajnej kandidatúre pravoslávneho duchovného na kandidátke KSS sa píše: "Ak by pracovníci Cirkvi viedli politický zápas, degradovali by Cirkev na politickú opozíciu... Pochybujeme o tom, žeby v súčasnosti niektorý z našich duchovných, uvedomujúc si túto realitu, chcel kandidovať za KSS do jesenných parlamentných volieb. Ak podľa pána Ivana Hoptu, prvého podpredsedu ÚV KSS, taký duchovný je, chceme vedieť jeho meno. V opačnom prípade to znamená, že pán Hopta na úkor našej Cirkvi usiluje o získanie popularity u veriacich pravoslávnej cirkvi."
Okresný výbor KSS v Snine zaslal pravoslávnej cirkvi list, kde uvádza, že odporučil na kandidátku jedného hutného a jedného lesného inžiniera, teda nie duchovného.
Podľa slov hovorcu a tajomníka posvätnej synody Pravoslávnej cirkvi v Čechách a na Slovensku prof. Milana Gerku nemôže pravoslávny veriaci súhlasiť s celkovou ideológiou komunistickej strany, "lebo materializmus je v rozpore s kresťanskými princípmi. Ak v minulosti volili pravoslávni veriaci KSS, volili ich sociálny program, nie komunistickú ideológiu". V prípade, že sa I. Hopta cirkvi neospravedlní, zváži ďalšie kroky. "Cirkev vždy učí odpúšťať," naznačil M. Gerka a dodal, že podstatné je, aby nebola pravoslávna cirkev zaťahovaná do akejkoľvek politickej strany.
O stanovisko sme požiadali aj podpredsedu komunistov Ivana Hoptu. "Vysoko si vážim pravoslávnych veriacich i najvyšších predstaviteľov Pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Preto je mi ľúto, že niektoré médiá v snahe získať senzáciu za každú cenu urobili z našej úprimne mienenej snahy politickú senzáciu. V KSS je veľa pravoslávnych veriacich, máme medzi nimi i veľa sympatizantov, o čom svedčia výsledky volieb práve tam, kde žije veľká časť pravoslávnych veriacich. Práve zo strany týchto členov vzišla idea, aby bol na našej kandidátke pravoslávny kňaz. S touto ideou sa v počiatočnej fáze stotožnil i Okresný výbor Komunistickej strany Slovenska v Snine, ale, žiaľ, po preniknutí tejto informácie do médií sme boli nútení svoje stanovisko korigovať a v konečnej fáze sme za Prešovský kraj na kandidátku nezaradili žiadneho duchovného."
Podpredseda KSS ďalej tvrdí, že každý občan SR má ústavou garantované právo kandidovať za akúkoľvek stranu a "nemalo by mu byť znemožňované administratívnymi prekážkami, a nemal by byť za realizáciu svojho práva postihovaný". Podľa jeho slov boli v minulosti vzťahy medzi pravoslávnou cirkvou a KSS korektné a verí, že také budú i naďalej. "Osobne sa nemienim ospravedlniť pravoslávnej cirkvi, lebo si nemyslím, že by som poškodil jej dobré meno."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.