RAF. Je to veľmi tŕnistý, opadavý ker, ktorý sa dobre kríži s citrusmi, čím vytvára mnoho hybridov (citranže, citrandariny, citrumelo, troyer a pod.). V Číne sa pestuje niekoľko tisícročí bez podstatných zmien. Poncirus trifoliáta je jediným zástupcom svojho rodu, aj keď má mnoho foriem líšiacich sa veľkosťou plodov, listov a kvetov, otŕnením, so zlato bodkovanými listami alebo aj bizarne zakrútenými vetvami. Existuje aj forma beztŕňová.
Veľa variet má aj svoje samostatné mená: Beke, Boufarik, Flying dragon, Hiryo, Christian, Corean, Kridsi, Pomeroy, Roubidoux, Yamadushi a pod. Plody sú malé, v priemere do 5 cm, nejedlé, ostro trpké, so zvláštnou vôňou. Dužina je zaplnená semenami, ktorých je viac ako 40. Právepre tieto semienka sa trifoliáta pestuje. Poncirus je odolný voči chorobám okrem exocorti, proti hubovým chorobám koreňov aj proti mnohým škodcom. Potrebuje až 70 percent humusu, pôda je najvhodnejšia piesčito-ílovitá. Znáša však ťažšie a vlhkejšie pôdy. Rastlina je citlivá na vápenec (do 10 % aktívneho vápna) zasolenú pôdu a chloridy. Odporúča sa pH 6,5 a menej. Odrody citrusov naštepené na trifoliáte veľmi rýchlo plodia a vyznačujú sa dobrou úrodnosťou a kvalitou plodov. Čiastočne preberajú aj odolnosť voči nízky teplotám. V zime však musíme dodržať teplotu do 8 °C. Poncirus je vo svete hlavnou podnožou pre mandarínky unšiu. V neskorších rokoch však pozorujeme, že jeho kmeň rastie bujnejšie a je silnejší než koreň. Najvhodnejšie je voliť odrody trifoliáty s čo najkratšou vegetačnou dobou.
Ak rastlinu pestujeme v byte ako podnož, musíme dať na zimu rastlinu do chladnej miestnosti (najvhodnejšia teplota do 8 °C) Inak nám listy navrúbľovanej odrody opadajú a na jar sa rastlina iba málokedy spamätá.
Pncirus sa dobre osvedčil aj ako materiál pre šľachtenie. V prírode potom ako nepreniknuteľný živý plot, alebo okrasná drevina. Plody má guľovité, žlté, plstnaté s priemerom do 5 cm. Zbierajú sa strasením alebo obíjaním palicou. Plod má asi 40 viaczárodočných semien, ktoré sú veľmi dobre klíčivé. Plod je takmer bez šťavy. Semenáčiky sú veľmi variabilné vo všetkých ukazovateľoch.
Zaujímavá je tiež skutočnosť, že mladá trifoliáta kým nerozkvitne často listy na zimu nezhadzuje. Až zaplodí, začne listy na jeseň zhadzovať a to buď všetky, alebo veľkú väčšinu pretože všetky výživné látky idú na prospech plodov. Ak nenecháme trifoliátu cez zimu v teplej miestnosti, opadnú listy naštepeného citrusu aj keď je normálne stálozelený. Na jar sa nám však vrub nepodarí oživiť. Veľký význam majú hlavne kríženci Poncirus a pomarančovník (nazývaný citranža), zakrsnuto rastúca ozdobná botanická varieta trifoliáty zvaná lietajúci drak s momoriadne dlhými listami a tiež varieta monstrosa s veľkými zahnutými tŕňmi. Obľúbený je tiež japonský zákrskový kultivar vhodný pre pestovanie v nádobách. Má pokrivené vetvy, zahnuté tŕne, veľmi malé a úzke lístočky.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.