Staroľubovnianskom okrese však napriek proklamovaným trendom nemajú s pôrodnosťou žiadne problémy. Takmer sto percent obyvateľov tvoria Rómovia, ktorí problémy s pôrodnosťou obchádzajú. V tamojšej Základnej škole (ZŠ), snáď ako v jedinej v širokom okolí sa žiaci učia v dvojsmennom vyučovaní.
Aj v budúcom školskom roku otvoria tri prvácke triedy a rovnaký počet tried prípravných ročníkov. Táto situácia znepokojuje vedenie ZŠ. Škola má totiž značné priestorové problémy. "K dnešnému dňu máme k dispozícii tri budovy. V nich je však iba dvanásť tried a jedna cvičebňa. Dovedna máme v škole dvadsaťtri tried a štyristo šestnásť žiakov. Na dvojsmennosť sme doslova odkázaní," hovorí zástupkyňa riaditeľa ZŠ v Lomničke Renáta Kollárová. Už v minulosti si škola pomohla zrekonštruovaním bývalých priestorov pohostinstva. Vznikli štyri nové triedy.
Ani tie však už dnes nestačia. Nebude stačiť ani ďalšia budova, ktorú škole uvoľní Stredné poľnohospodárske učilište Podolínec, ktoré má v Lomničke dislokovanú triedu. ZŠ totiž potrebuje otvoriť každý rok niekoľko prípravných ročníkov pre oneskorené deti.
Vedenie školy riešenie situácie predložilo kompetentným. Stačí vybudovať nadstavbu (na menšej snímke) nad už existujúcim objektom ZŠ. "Dali sme si vypracovať projekt. V nadstavbe by sme mali k dispozícii ďalšie štyri triedy a malú cvičebňu. V roku 2001 sme zasielali žiadosť o poskytnutie financií na Krajský úrad do Prešova. Obrátili sme sa tiež na úrad vlády a takisto na splnomocnenca vlády pre Rómsku problematiku. Zo všetkých strán nám poslali iba vyhýbavé odpovede. Úrad vlády odpísal, aby sme sa zo žiadosťou obrátili na Krajský úrad, ten nás zasa odkázal na Úrad vlády," hovorí o úradných ťahaniciach zástupkyňa riaditeľa.
Náklady na nadstavbu sú vyčíslené na desať miliónov korún. Zúfalé vedenie sa o pomoc obrátilo na Mierové zbory. Tie prisľúbili pomoc. Desať miliónov sa im však pravdepodobne nepodarí vyzbierať. Škole nebude môcť finančne pomôcť ani obec. A to aj napriek tomu, že od prvého júla jej bude patriť. Okrem pár obyvateľov totiž nikto z obce nepracuje. Lomnička žije iba z podielových daní. Iné príjmy neexistujú. Navyše vysoká pôrodnosť má stúpajúci trend.
Koľko prvých tried bude potrebných o pár rokov zatiaľ nikto nedokáže odhadnúť. Faktom je, že priestorové problémy má už aj miestna materská škola. Tu už počet detí presiahol štyridsiatku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.