koncentrácia ľudí a nízka vzdelanosť Rómov si v tomto prípade podáva ruku s takmer nulovým zdravotníckym povedomím. Tieto skutočnosti boli pre Nemocnicu s poliklinikou v Krompachoch motívom pre vypracovanie projektu týkajúceho sa zlepšenia zdravotného stavu rómskej populácie. Následne nato jeho autori požiadali o finančnú pomoc Úrad vlády SR. Prvotná myšlienka sa teda do praxe premietla realizáciou pilotného projektu v obci Bystrany. "Konkrétne, jednalo sa o vyškolenie rómskych aktivistov, ktorí by pôsobili ako laickí zdravotníci. Ich úlohou je v budúcnosti vedieť poskytnúť prvú pomoc, byť nápomocní lekárovi pri prvom kontakte a tiež byť nápomocní pri očkovaní," konkretizuje odborný garant projektu MUDr. Mária Baránková.
Od polovice marca toho roku až do včerajšieho dňa sa dvanásť rómskych žien pravidelne stretávalo odbornými lektormi, ktorí ich zaúčali, aj na modelových prípadoch, zdravovede. Na záverečnom pohovore bola už každá z nich schopná popísať, čo by robila v prípade, ak sa napríklad jej dieťa obarilo, prípadne ak sa v osade vyskytnú prípady podchladenia, pohryznutia psom alebo akékoľvek iné úrazy.
Rómske ženy sú známe hlavne nedisciplinovaným prístupom ku svojmu budúcemu materstvu. Príkladom toho sú napríklad absentujúce návštevy tehotenských poradní. "Práve preto sme tejto téme venovali viac času a prednášok. Naši gynekológovia a pediatri sa im snažili vysvetliť význam pravidelných gynekologických prehliadok. Tieto ženy, ktoré absolvovali prednášky akceptovali slová lekárov. Podľa ich tvrdení však hlavným problémom v rómskych osadách je veľmi skorý vek tehotných dievčat," konštatuje M. Baránková. To, či slová lektorov padnú na úrodnú pôdu ukáže až však až čas.
Súčasťou celého projektu je aj zriadenie izby prvej pomoci v bystrianskej rómskej osade. "Lekár rýchlej zdravotníckej pomoci, ktorý príde za pacientom do osady má sťaženú prácu, a to kvôli nevyhovujúcim podmienkam. Niektoré domy totiž nemajú elektrickú energiu, ale ide aj o ďalší rad problémov," dôvodí potrebnosť takejto miestnosti riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Krompachoch MUDr. Miroslav Kraus. Spomínanú miestnosť poskytol miestny obecný úrad priamo v osade. K jej vybavenosti by patril základný zdravotný materiál, ktorý by vyškolení aktivisti mohli použiť pri akútnych prípadoch.
Choroby, úrazy a náhle úmrtia neobchádzajú ani rómsku minoritu. O potrebnosti a dôležitosti realizovaného projektu svedčí napríklad vyťažená kapacita detského oddelenia v krompašskej nemocnici. "Práve väčšinovú časť detských pacientov tvoria Rómovia," konštatuje M. Kraus.
Vzhľadom na to, že do spádovej oblasti krompašskej nemocnice patria aj rómske osady, v pláne je realizovanie takýchto kurzov aj v ostatných obciach. "Máme takýto plán, chceli by sme to robiť, ukáže budúcnosť, či sa nám to podarí," hovorí v závere riaditeľ krompašskej nemocnice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.