Schôdza parlamentu skončila tradične - nebolo poslancov
Bratislava - Prázdne vyleštené parlamentné chodby, ticho, pani zbierajúca šálky v pustej rokovacej sále. O trištvrte na jednu popoludní bolo v
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
kanceláriách parlamentu posledných pár poslancov, ostatní ešte pred pol jednou s úsmevom utekali domov.
Bolo presne 12.18 hod. a pri jednom z návrhov zákona sa prezentovalo už iba 61 poslancov (zo 149). Parlament nebol uznášaniaschopný a tak predseda Jozef Migaš schôdzu ukončil. V programe ostalo ešte množstvo neprerokovaných bodov a najmenej dvadsať poslaneckých návrhov, o ktorých sa už rokovať nebude. Poslancov, ktorí by rokovali a schvaľovali, nebolo.
"Na začiatku schôdze Migaš navrhol, že 31. mája končíme. Išlo o nečestný návrh, pretože bolo jasné, že mnohé body odpadnú. Okolo dvadsať, až dvadsaťpäť poslaneckých návrhov zákonov automaticky padlo do koša. Sú medzi nimi aj rozumné návrhy na volebný zákon, návrhy na zlepšenie rokovacieho poriadku, rôzne daňové návrhy a ďalšie," povedal poslanec za Peter Tatár (OKS). "Neprerokovali sme také dôležité body, ako napríklad informáciu o vyvodení trestných dôsledkov v kauze Devín banky."
Poslanci chceli ísť v piatok popoludní domov. Keď prišiel rad na niektorý z bodov programu, spoločný spravodajca, ktorý pristúpil k rečníckemu pultu, dal hlasovať o nepokračovaní v rokovaní o tomto bode. Takto postupovali viacerí spoloční spravodajcovia a odpadal jeden bod rokovania za druhým. Keď náhodou niektorý spravodajca povedal, že dáva hlasovať o návrhu zákona a teda chce o ňom rokovať, poslanci sa neprezentovali a parlament nebol uznášaniaschopný, hoci poslanci v sále sedeli.
Migaš si na päť minút zvolal šéfov klubov jednotlivých strán a povedal im - buď budete riadne hlasovať, alebo skončíme. Poslanci HZDS sa pri hlasovaní neprezentovali, poslanci SDĽ jednoducho odišli a schôdza skončila.
Keď poslanec SDĽ Peter Bohunický videl, ako sa pristupuje k schôdzi, odišiel. Ešte predtým, ako sa dohodli na 31. máji ako poslednom dni rokovania, schválili poslanci program schôdze. Vopred vedeli, že mnohé z nich neprerokujú. "Takto to môžete interpretovať, ale ja to tak nevidím. Urobili sme maximum. My sme si odhlasovali, že budeme rokovať do 31. mája. Prešli sme do dnešného dňa 152 bodov," povedal Bohunický.
Poslankyňa HZDS Marta Aibeková odchádzala medzi poslednými: "Dnes sú už známe kandidačné listiny niektorých politických strán pre budúce voľby. Poslanci, ktorí už na nich nie sú, si asi povedali, že si idú hľadať niečo iné." Najbližšia schôdza parlamentu bude 18. júna a v jej programe sa znova črtajú dôležité body. "Podľa mňa dopadne ďalšia schôdza ešte horšie, lebo už aj ďalšie strany budú mať kandidátne listiny. Obávam sa, že budú veľké problémy, aby bolo schválených tých štyridsať dôležitých zákonov," povedala Aibeková.
Vznik špeciálneho prokurátora na boj proti korupcii a organizovanému zločinu chcela zaviesť do právneho poriadku iniciatíva poslancov KDH Pavla Hrušovského, Vladimíra Palka a Františka Mikloška. Špeciálny prokurátor mal byť príslušný pre všetky súdy Slovenska, to znamená, že si mohol vyžiadať spisy o trestnom stíhaní alebo o obvinení zo všetkých okresov. Parlament návrh zákona ale včera neschválil.