uznanie. Napriek tomu však veľmi zložité ostáva postavenie Rómov a znepokojuje aj diskriminácia žien, detí, žiadateľov o azyl či homosexuálov. Tvrdí to výročná správa komisára Rady Európy (RE) pre ľudské práva Alvara Gil
Komisár navštívil v priebehu minulého roka viacero členských krajín RE vrátane Slovenska a na základe získaných poznatkov vypracoval výročnú správu, ktorú zverejnili včera v Štrasburgu.
Rómska menšina je podľa komisára najviac postihnutou komunitou v slovenskej spoločnosti. "Je to najchudobnejšia a najmenej vzdelaná komunita s najväčšou mierou nezamestnanosti, ktorá v niektorých regiónoch dosahuje až 100 percent," píše Gil-Robles. Pripomína, že v niektorých oblastiach je až 80 percent rómskych detí umiestňovaných do osobitných škôl, pričom len tri percentá sa dostanú k štúdiu na strednej škole.
Komisár RE ďalej konštatuje, že v rómskej komunite je najväčšia pôrodnosť, ale aj úmrtnosť, a to najmä kvôli veľmi zlým životným podmienkam, rómske osady sú napríklad bez tečúcej vody, elektriny alebo základných hygienických zariadení.
Medzi rómskou komunitou a zvyškom spoločnosti je podľa Gil-Roblesovej správy hlboká nedôvera. Na oboch stranách existujú predsudky, ktoré znemožňujú integráciu Rómov do spoločnosti.
Existuje len jedna alternatíva, ako to prekonať - pracovať spoločne na zlepšení sociálno-ekonomickej situácie tejto menšiny. To si okrem iného vyžaduje zvýšené úsilie Rómov napríklad pri vzdelávaní, štátne úrady musia zasa prijať všetky potrebné opatrenia pre integráciu Rómov do spoločnosti, píše sa v správe.
Okrem Rómov znepokojuje RE aj postavenie ďalších zraniteľných skupín na Slovensku. "Počas mojej návštevy mi bolo veľmi skoro jasné, že ženy, deti, žiadatelia o azyl a homosexuáli - aby som uviedol len niekoľko príkladov - sú vystavení diskriminácii zo strany štátu," konštatuje Gil-Robles, podľa ktorého sú na ochranu týchto skupín vyčlenené nedostatočné zdroje.
S odvolaním sa na rozhovory s mimovládnymi organizáciami a predstaviteľmi rôznych národných a medzinárodných inštitúcií komisár konštatuje, že jedna z piatich žien na Slovensku je terčom domáceho násilia. Deti sú zasa často obeťou psychického, fyzického alebo sexuálneho zneužívania.
Príčinou domáceho násilia na ženách a deťoch nebýva podľa správy alkoholizmus, ale ľahostajnosť úradov voči tomuto problému. Ženy a deti sa často hanbia nahlásiť prípady násilia na políciu a aj keď tak urobia, úrady väčšinou nezasahujú s tým, že ide o súkromnú záležitosť manželského páru.
Správa tiež kritizuje azylovú procedúru na Slovensku a postoj slovenskej polície, víta naopak ustanovenie úradu ombudsmana. Vyzýva slovenské úrady, aby dokončili inštitucionálne a legislatívne reformy a prijali potrebné kroky na zaistenie ľudských práv na všetkých úrovniach spoločnosti.
Čo sa týka rómskej menšiny, mala by vláda vypracovať hoci aj malé, ale praktické projekty a predložiť ich so žiadosťou o financovanie Rozvojovej banke RE. Úrady by mali zmeniť legislatívu a podporovať inštitúcie, ktoré pomáhajú deťom a ženám, ale trpia momentálne nedostatkom finančných a personálnych zdrojov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.