overiť, ako to skutočne vyzerá s výkupom kanalizačných poklopov.
Pracovníci Východoslovenských vodární sa sťažujú na neustále rastúci počet krádeží kanalizačných poklopov. Dokonca počas našej reportážnej akcie nám volali do redakcie, že im bola hlásená krádež ďalších dvoch. Poklop nám zapožičali Východoslovenské vodárne a kanalizácie - stredisko kanálov. Oslovili sme aj vedúcu strediska pani Jantákovú, ktorá nám povedala: "Kanalizačné poklopy kradnú stále častejšie. Dôrazne sme upozornili pracovníkov zberní, že ich výkup je trestný a môže dokonca dôjsť k všeobecnému ohrozovaniu najmä v súvislosti s cestnou premávkou. Cena jedného poklopu je asi štyritisíc korún. O problematike krádeží sme informovali aj políciu a požiadali sme ju o spoluprácu. Výkup poklopov je zakázaný, aj keby boli poškodené."
Pre lepšiu dôveryhodnosť celej akcie sme požiadali o spoluprácu občana rómskeho pôvodu Róberta G., ktorý nám ochotne pomohol. Prezliekli sme sa do starých odevov a neupravení s malým vozíkom sme sa vybrali do zberní.
Našou prvou zastávkou bolo Vyšné Opátske. Pracovník zberne sa rozkričal: "Toto vám nezoberiem. Nie je to vaše a je to majetkom vodární. Okamžite s tým zmiznite, lebo zavolám políciu."
Na Luniku IX na nás z obrovskej haldy šrotu už zďaleka začal kričať pracovník zberne: "Toto na mňa neskúšajte!
Nerobte nijaké ťahy. S tým poklopom odíďte, lebo zavolám na vás políciu." Dnu do zberne nás nevpustili. Cestou sme stretli Rómov, ktorí ťahali hromadu šrotu a nášmu pomocníkovi po rómsky povedali, aby sme odišli preč, lebo gádžo zavolá políciu. Vraj nám to nezoberú nikde. Paradoxom bolo, že priamo na hlavnej ceste asi dvadsať metrov od zberne poklop chýbal. (Kam sa asi mohol stratiť ?)
V Ťahanovciach sú tri zberne kovového odpadu a navštívili sme každú z nich. Pred prvou zberňou počas vykladania vozíka a poklopu z auta stretol náš pomocník známeho, ktorý nám povedal: "Róbo, to vám sotva zoberú. Ja som sa minule tak mordoval, kým som jeden rozbil. Odniesol som ho tu do zberne a starý mi ho zobral." Vošli sme teda do prvej ťahanovskej zberne, ale nepochodili sme. Pracovník nám oznámil, že dostali nariadenie obsahujúce prísny zákaz výkupu kanalizačných poklopov. Na kontroly im chodí polícia a každý prípad sú povinní jej nahlásiť.
Kurióznu odpoveď sme dostali od pracovníka nasledujúcej zberne: "Nezoberiem vám ten poklop, ani keby bol rozbitý. Nechcem mať nijaké problémy s políciou. Ak mi však donesiete potvrdenie od polície či miestného úradu, že je to váš majetok, vtedy vám to zoberiem. Alebo skúste v nejakej súkromnej firme, ktorá sa zaoberá kanalizačnými prácami."
V poslednej z navštívených zberní nás majiteľ privítal slovami: "Kto sa chce dať zavrieť? Vy alebo ja? Nezoberiem vám to ani vtedy, keby ste mi vy dávali sto korún. Chlapi, veď je to trestné, tak nebláznite. Pokojne sa môžete poobzerať, či tu nejaký poklop nájdete."
Zhrňme si to. V štyroch z piatich košických zberní kovového odpadu sme poklopy nevideli. Na Luníku IX nás do zberne nevpustili. Počas nášho putovania poklop nikde nekúpili pod hrozbou privolania polície. Nepomohli ani naše argumenty, že nemáme na jedlo a ani čučko nebude. Poklopy však pracovníkom vodární stále niekto kradne a ich počet narastá. Je celkom možné, že v zberniach majú už svojich ľudí, ktorí im poklopy predávajú. Zarazilo nás tiež, že v žiadnej z navštívených zberní políciu na nás nezavolali, aj keď, ako to všetci tvrdili, je to ich povinnosťou.
Autor: Vladimír Holub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.