vavríny za tvrdú prácu. Čaká ich totiž dvojtýždňový jazykový kurz na Malte. Nie, nešlo o obyčajné šťastie. Museli si ho zaslúžiť. Ich úlohou bolo napísať všeobecnú a motivačnú esej v anglickom jazyku. Mali v nich napísať niečo o sebe, svojej krajine, záujmoch, ale aj o ich očakávaniach v cudzine, o ich osobnostnom a spoločenskom prínose. Spracovať mohli šesť oblastí a to financie, obchodný manažment, služby, strojárstvo, stavebníctvo, informatiku a sociálnu prácu. Ďalšou úlohou bolo absolvovať jazykový test so 150 otázkami. Po dvoch kolách sa spomedzi 350 uchádzačov prebojovali do najlepšej pätnástky.
"Práve sme sa prostredníctvom študentov dozvedeli, že súťaž je už vyhodnotená a boli úspešní. Rick Haire z Viedne, zrejme predseda nezávislej komisie, ktorá práce hodnotila, nás informoval, že dosiahli 62-67 percentnú úspešnosť a v auguste majú možnosť absolvovať dvojtýždenný pobyt v jazykovej škole na Malte," uviedol riaditeľ OA v Sabinove Michal Halaj. Neskrýval, že je na tretiakov Mareka Zacharovského, Ivanu Ondrejovú a druháčky Máriu Mimovú a Evu Hurdichovú, hrdý.
Trojicu najlepších účastníkov programu, ktorých mená ani materské školy nepoznáme, čaká mesačný študijný pobyt striedavo v USA, Veľkej Británii a na Malte. Nepôjde však len o zdokonalenie sa v jazyku. Mladí ľudia dostanú príležitosť získať aj prvé pracovné skúsenosti v zahraničí. Napríklad v cestovných kanceláriách, v hoteliérstve, v sociálnych ústavoch, či v inej prevádzke.
Pripomíname, že grantový Program pre jednu krajinu vznikol z poverenia OSN v rámci rozvojového programu. Zastrešuje ho Medzinárodná agentúra pre prevenciu kriminality a trestnú justíciu mládeže so sídlom v Žiline. Grantový program bol určený transformujúcim sa štátom Európy a prvú príležitosť dostalo práve Slovensko. Nasledovať má Česká republika, Poľsko a ďalšie pobaltské krajiny s cieľom umožniť stredoškolákom zvýšiť si vzdelanie študijným pobytom v anglicky hovoriacej krajine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.