posledný májový deň skutočnosťou napriek obligátnym ťažkostiam sprevádzajúcich podobné programy. Na jej slávnostnom otvorení sa zúčastnili zástupca Kancelárie prezidenta SR v Košiciach Móric Šterbák, zástupca ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Roman Brunovský a Národný úrad práce zastupoval Juraj Bobko. Dôležitosť tejto chvíle svojou prítomnosťou zdôraznili prednosta Okresného úradu (OÚ) vo Svidníku Vladimír Popík, riaditeľ Okresného úradu práce (OÚP) Vladimír Halaj, jeho kolegyňa z poľského Krosna Regina Chrzanowská, starosta obce Ladomírová Ladislav Bojčík a autor projektu riaditeľ spoločnosti Svik Ladislav Koudelka.
Nielen zdôrazniť význam tejto chvíle, ale aj nazbierať skúsenosti a overiť si možnosti spolupráce prišli do Ladomirovej v tento deň starostovia okolitých obcí a riaditelia sociálnych zariadení z Prešovského kraja.
L. Koudelka po slávnostnom prestrihnutí pásky položartom poznamenal: "Ako poznám starostu Ladomírovej, tak prvé štyri roky bude zbierať skúsenosti a potom tu rozvinie celú fabriku." Zatiaľ však dielňa Romor v Ladomírovej zamestnáva 20 rómskych žien. Aj to je na pomery okresu Svidník vzácny jav. "V čase, keď okres permanentne zápasí s vysokou mierou nezamestnanosti, ktorá sa pohybuje od 22 do 25 percent, vítame každú takúto iniciatívu. Projekt, ktorý v dnešnej dobe zabezpečil 20 pracovných miest, si zaslúži celorepublikovú pozornosť," uviedol V. Popík. Autor projektu s takouto možnosťou dokonca rátal, pretože jeho základnou myšlienkou je to, aby sa Rómom poskytla možnosť postarať sa samým o seba a nečakali len na pomoc od niekoho iného. Možnosť aplikácie tohto projektu aj v Poľku neodmietla ani riaditeľka Powiatového úradu práce v Krosne Regina Chrzanowská: "Môžeme tento príklad využiť, ale pre iných klientov. Máme podobné projekty, ale netýkajú sa Rómov, pretože my nemáme problémy s národnostnými menšinami. Zato máme také skupiny nezamestnaných, ktoré sa tiež žiadnym spôsobom nedajú zaktivizovať a tiež sa snažíme pre nich vytvárať podobné projekty."
Napriek tomu, že Romor je svetlou výnimkou medzi projektmi, ktoré Rómom pomáhajú len pasívne, nerealizoval sa ľahko. "Zatiaľ je financovanie projektu zabezpečené len z prostriedkov Národného úradu práce, čiže v rámci vlastných možností okresu," skonštatoval prednosta Popík. OÚP vo Svidníku financoval rekvalifikáciu Rómiek a aj teraz prispieva na mzdy pre zamestnávateľa. "Náš podiel na financovaní projektu bol vo výške 2,34 milióna korún," upresnil V. Halaj a neskrýval potešenie nad záujmom o rekvalifikačný kurz: "Museli sme urobiť dve predvýberové kola a preto sme si mohli dovoliť urobiť nie nábor, ale výber. Bol taký záujem, že sme vyberali najlepších. Som rád, že sa Rómom dala príležitosť, aby sami čosi spravili pre seba a rozširovali o sebe tú lepšiu mienku. Rómom treba dať možnosť, aby ukázali, že sú schopní a šikovní."
S týmto sa nestotožnilo ministerstvo výstavby, ktoré v rámci programu vládnej pomoci okresom s vysokou mierou nezamestnanosti má možnosť finančne prispieť na regionálne projekty. OÚ vo Svidníku spomínaný projekt zaradil na prvé miesto v zozname projektov odporúčaných ministerstvu výstavby, ale to z ôsmich navrhnutých projektov podporilo len tri. Projekt Rómovia Rómom medzi nimi nie je. "Samozrejme, budeme rozporovať takéto rozhodnutie, ale či budeme úspešní, to vám v tejto chvíli neviem povedať," poznamenal okresný prednosta. Na úplné dofinancovanie projektu Rómovia Rómom by bolo potrebných ešte 2 až 2,5 milióna korún na dokúpenie technologického zariadenia, na materiál a aj na časť mzdových prostriedkov. Aj preto si autor projektu L. Koudelka si pri slávnostnom otvorení dielne neodpustil poznámku: "To, že táto dielňa už existuje, ukázalo všetkým, ktorí nepochopili myšlienku projektu, že nie sme odkázaní len na nich."
Realizátori projektu očakávajú, že splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová predloží vláde materiál, na základe ktorého by bolo možno prispieť aspoň časťou potrebných finančných prostriedkov na úplné dokončenie projektu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.