ktorí sa na maturity - formality pilne pripravovali, zväčša ste dopadli dobre. Avšak nájdu sa samozrejme aj takí vypočítavci, ktorí si učenie trošku uľahčili... A to dobre známymi ťahákmi. Keď ste sa vybrali touto cestou, mali ste to jednoduchšie, ale i náročnejšie z tej psychickej stránky. Veď tŕpnuť, kedy vás "nachytajú na hruškách" zahrá poriadne na nervy. Ak to však prežijete bez ujmy na zdraví, či lepšie povedané bez ujmy na maturitnom vysvedčení, je to v pohode. Koniec koncov, keď si ten ťahák pilne pripravujete, všetko si zároveň opakujete. Nie nadarmo sa hovorí, že opakovanie je matkou múdrosti a princíp opakovania zdôrazňuje pointu. Ako to s ťahákmi dopadlo tento maturitný rok na stredných školách, sme si zmapovali v našej ankete.
Mali ste na maturitách ťahák? Na ktorý predmet?
Lenka: "Ja? A ťahák? V živote! Ani vo sne by mi to nenapadlo. Na ťaháku by som nemala napísané všetko a to, čo by som vedela, by som zabudla, lebo stále by som sledovala profesorov, či na mňa krivo "nezízajú". A aj tak som zmaturovala na čisté."
Maťo: "Ja som mal ťahák na fyziku. No povedzte, kto si má pamätať všetky tie vzťahy?! Ale o tom nikto nevie, lebo v triede sa nájdu aj také týpky, ktoré všetko vyzvonia aj na trhu predavačkám. A či som sa bál? Ani nie. Píšem malinkými písmenami, takže s veľkosťou papiera problém nebol. Ukryl som ho pod hodinky. A zmaturoval som na dvojku."
Martina: "Ja nie, ale moja sestra. Ja som jej písala ťahák na slovenčinu a ona si pripravila menšiu výpomoc na nemčinu. Nie je totiž jazykovo založená. Povedala mi síce, že ich nepoužila, ale uverili by ste jej? Aj tak mala chuderka trojku z nemčiny a dvojku zo slovenčiny. Inak mala maturity zvládnuté v pohode."
Sami vidíte, že sokolie oči profesorov nie sú v plnej miere sokolími. Študenti sa vynájdu zrejme v každom prípade. Je to síce náročnejšie pri ústnej odpovedi, ale nájdu sa aj také čísla, ktoré to dokážu. A čo vravia na ťaháky profesori?
Mgr. Marta Rogovská, profesorka na SPŠ Hutníckej na Alejovej ulici: "Za 25 rokov, čo učím, som sa s ťahákom na maturitách nestretla..."
PhDr. Ľubomír Sobek, profesor Osemročného gymnázia na Alejovej so zameraním na matematiku: "Ak by sa na maturitných skúškach u študenta našiel ťahák, žiak dostane automaticky nedostatočnú a maturitnú skúšku by opakoval na najbližšom opravnom maturitnom období, ktoré je v septembri, a potom vo februári. Známka sa mu z danéhzo predmetu spolu s ostatnými zapíše do nového vysvedčenia, ale známky z ostatných maturitných predmetov ostávajú nezmenené."
Rada na záver: v prípade, že chcete zmaturovať v riadnom termíne spolu so svojimi spolužiakmi, spoliehajte sa len na svoju hlavu, veď v živote vám ťahák nepomôže. Iba ak Ťahák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.