ponoriť do hudby, oprieť sa o ňu a pohybovať sa v rytme srdca. Mnoho ľudí tvrdí, že na veľa vecí talent nemá, no pre umenie ako také je určite talent nepotrebný. Samozrejme, v prípade, že sa mu chcete venovať profesionálne, vás musím zaradiť medzi výnimky, ktoré sa bez talentu neobídu, no ktoré zároveň toto pravidlo potvrdzujú.
Jedna z výnimiek, pre ktorú je aspoň zárodok talentu potrebný, sa nachádza na Hlinkovej ulici číslo 31 a má názov BoBALET. Tento názov je odvodený od mena jeho riaditeľky Mgr. Boby Brella, ktorá je zároveň jeho zakladateľkou. Súbor vznikol v roku 1999 a pozostáva z amatérskych tanečníkov vo veku od 16 rokov. BoBALET patrí medzi tanečné divadlá. V programe má tréningy klasického tanca, džezového tanca a moderných tanečných techník. Vystupoval v show programoch, rôznych TV programoch, na plesoch a zúčastnil sa vystúpení typu art na divadelných scénach. V roku 1999 sa predstavil celému svetu v záverečnom ceremoniáli SVETOVEJ ZIMNEJ UNIVERZIÁDY Poprad-Tatry. Svoje prvé samostatné profilové predstavenie uviedol v roku 2001 v Košiciach pod názvom "Rečou tanca". Súčasťou predstavenia sú aj malí tanečníci z B.A.C. tanečno-pohybového centra. Podrobnejšie informácie sme získali od samotnej pani vedúcej. Z tejto veľmi sympatickej pani už na prvý pohľad cítiť lásku k umeniu a tanečníkom. Najprv nás zaujímalo, ako prebieha bežný tréning. "Trénujeme trikrát do týždňa, z toho dvakrát sa venujeme modernému tancu a raz klasike. No v čase, keď musíme pracovať na choreografii z dôvodu vystúpenia, stretávame sa aj cez víkend. Začíname rozcvičkou rozohriatím, čo je veľmi dôležité. Potom nastáva prechod do zložitejších variácií a končíme dlhšou variáciou. Dokopy je nás tu dvanásť, štyria chlapci a osem dievčat."
V čase plesovej sezóny nie je o vystúpenia núdza. Každý rok pripravuje BoBalet veľké vystúpenie na záver školského roka. V blízkej dobe ich môžme uvidieť 9. júna v JUMBO centre. Nedávno sa vrátili z Maďarska a Poľska. Na otázku, ako to prebiehalo, odpovedala pani vedúca takto: "V Poľsku, konkrétne v meste Lodži, sme boli my BoBalet a takisto šesť detí z B.A.C. Absolvovali sme päť vystúpení za tri dni, čo bolo dosť únavné. Dva dni po návrate sme sa už chystali do Maďarska, kde sme dostali pozvanie na tanečné gala. Absolvovali sme tam dve čísla typu art, a to "Slzy mora" a "Javor". V oboch štátoch sme zožali veľký úspech, v Poľsku napríklad chceli, aby sme ich vyučovali. Bol to výmenný zájazd, nabudúce by oni mali navštíviť nás."
Ktorá z príslušníčok nežného pohlavia by sa rozhodla do tejto úspešnej tanečnej skupiny vstúpiť, musí počítať s tým, že musí byť technicky tanečne pripravená. Napríklad z konzervatória alebo zo základnej umeleckej školy.
Muži sú "tovarom" úzkoprofilovejším. Napriek tomu, že aj oni musia mať aspoň zárodok pohybových základov, nevyžaduje sa ich až toľko ako u dievčat. Predtým vyberali doslova ľudí z ulice, no dnes je to iné. Najvhodnejšia je mládež okolo osemnásť rokov. Všetci v kolektíve si navzájom pomáhajú, čo je dnes medzi mladými ľuďmi skôr raritou než pravidlom. Iste, treba počítať aj s konkurenciou, pretože iba ona jediná je v umení samozrejmosťou. Bez nej sa neobídeme. No napokon - čo by nás potom motivovalo?
Autor: Ivana Cimová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.