(obytný dom sa práve opravuje a siete majú istiť robotníkov). Ibaže o niekoľko poschodí nižšie sa práve hádajú mladíkovi rodičia. Matka na otca v zlosti vystrelí práve vo chvíli, keď chlapec "letí" okolo okna ich bytu. Strela ho zasiahne a do záchranných sietí už padá mŕtvy. Pri rekonštrukcii prípadu vyjde najavo, že zbraň, ktorou mladík skonal, nabil pred dvoma týždňami on sám, preto je označený za spolupáchateľa svojej vraždy. Jeho matka ide do väzenia... Iste si poviete, že takýto príbeh nevymyslí žiadny scenárista. Konkrétne tento, či veríte alebo nie, sa naozaj stal (na motívy jeho a jemu podobných neuveriteľných náhod bol natočený film Magnólia).
Veľa z toho, čomu hovoríme náhoda, je až príliš prešpekulované na to, aby sa to stalo "len tak". (Napríklad v Indii toto slovo vôbec nepoznajú. A to určite "náhodou" nie je.) Mimochodom, všimli ste si, ako ľahkovážne označenie "náhoda" používame? Siahneme po ňom vždy, keď nám čosi prerastá cez hlavu, keď niečo nevieme pochopiť alebo vysvetliť. Vtedy určité javy a situácie jednoducho označíme za výsledok náhodného súhrnu okolností. Stalo sa a hotovo. Ak je to pre nás pozitívne, zasmejeme sa, ak nie, poplačeme si. Keby sme však udalosť trochu viac "rozpitvali" prišli by sme na to, že nebola až taká náhodná. Každej udalosti predchádza množstvo iných, rovnako ako nič, čo sa stane, nezostáva bez následkov.
Hovorí sa, že keby ľudia vymysleli stroj času a vrátili by sa do minulosti, stačilo by zmeniť úplnú maličkosť (napríklad zabiť muchu) a budúcnosť by mohla vyzerať inak. Verím tomu. Všetko okolo nás do seba zapadá ako jedna obrovská mozaika, v ktorej nie je miesto pre náhody. Vezmite si za príklad svoj vlastný život. Určite si spomeniete na väčšiu alebo menšiu "náhodu", ktorá sa vám niekedy stala a vo väčšej či menšej miere ovplyvnila niečo, čo nasledovalo potom. Spočiatku to síce vyzeralo ako niečo náhodné, neskôr ste ale pochopili súvislosti a zistili, že náhody by mali vyzerať trochu inak...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.