(SPPK), ktoré sa dnes uskutoční v Bratislave. Diskutovať budú mať o čom, pretože napriek miernemu zisku, ktorým po desaťročí prvýkrát ukončili hospodárenie v minulom roku, problémov majú stále viac ako dosť.
Medzi problémy z makroekonomického pohľadu považujú vydobytie čo najlepších pozícií pre naše poľnohospodárstvo pri negociačných rokovaniach o vstupe Slovenska do Európskej únie. Medzi problémy "mikropohľadu" na chod poľnohospodárskej výroby zaraďujú bežné ťažkosti, ktoré im strpčujú hospodárenie. Najvypuklejšími problémami tohto rangu sú "červená" nafta, ktorá v praktickom živote poľnohospodárskych subjektov má negatívny dopad na ich prevádzku a organizáciu práce. Na tú od 1. apríla negatívne vplýva aj nový Zákonník práce, ktorý nezohľadňuje sezónnosť prác v poľnohospodárstve.
"Aj na túto tému sme dali určité rozpory. Snažíme sa, aby boli nejaké výnimky, ktoré by zohľadnili naše špecifické podmienky," uviedol pre náš denník riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ. Najviac ho však mrzia názory rozširované najmä určitou skupinou politikov, že spoločnosť dopláca na poľnohospodárov formou dotácií, ktoré v tomto roku predstavujú 10 miliárd korún. "Horekujú, aký je to peniaz, ktorý ide z vreciek daňových poplatníkov. Ale už nepovedia, že v porovnaní s Maďarskom, Poľskom a Českom je to veľký nepomer v náš neprospech. My o ich dotáciách môžeme len snívať. A to už ani nehovorím o Európskej únii, kde 50 percent rozpočtu smeruje do podpory poľnohospodárov. Čo sa týka štátnej podpory, my sme pomaly na úrovni zdravotníctva. Len naši poľnohospodári možno nie sú až takí priebojní."
Hoci už aj k tomu sa schyľovalo, keď pri zostavovaní štátneho rozpočtu na rok 2002 chceli zobrať z kapitoly poľnohospodárstva jednu miliardu korún, ktorú dostali za sucho ešte v roku 2000. Vtedy poľnohospodári a potravinári vytvorili krízový štáb, v ktorom mal zastúpenie aj súkromný sektor, a hrozilo, že pôjdu do ulíc. V poslednej chvíli však bola hrozba odobratia jednej miliardy zažehnaná. Ale ukrajovania z dotácií sa poľnohospodári aj tak nevyhli. Krátia im náklady za chorobu "šialených kráv", čo predstavuje 200 až 300 miliónov korún. Takisto náklady na kontrolný systém vo výške približne 200 miliónov korún pôjdu z ich kapitoly, hoci pôvodne im sľubovali, že budú hradené z iných kapitol štátneho rozpočtu.
Napriek všetkým sľubom tieto náklady ukrajujú aj z tak nedostatočných dotácií pre poľnohospodárstvo. Takže na valnom zhromaždení SPPK bude o čom hovoriť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.