Prešov - Výstavba Pivovaru Šariš začala v roku 1964. Už po troch rokoch, presne 26. mája tu uvarili prvú várku piva. Na konci augusta 2001 vyrobil
Marianna Meššová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Pivovar Šariš 20 miliónty hektoliter piva. Pivo Šariš je prvým pivom na slovenskom trhu, ktoré bolo exportované do zahraničia. Dnes, po 35 rokoch je Pivovar Šariš, akciová spoločnosť jedným z najmodernejších na Slovensku. Od apríla 2001 je členom skupiny Plzeňský Prazdroj, ktorú vlastní juhoafrická pivovarnícka spoločnosť South African Breweries (SAB). V súčasnosti zamestnáva pivovar Šariš v rámci celého Slovenska 382 pracovníkov. Priemerná mzda je viac ako 18 tisíc korún.
"Naši predkovia najprv vynašli pivo, až potom chlieb," otvorila slávnostný večer pivovarníkov na oslavu 35. výročia prvej várky piva moderátorka Aneta Parišková. Pivovarníci z Veľkého Šariša prišli v piatok do prešovského hotela Senátor dosvedčiť slogan: "Kde sa dobré pivo varí, tam sa ľuďom dobre darí."
Ako prvý pozdravil hostí pivovarnícky majster a výrobný riaditeľ Ján Čerkala. Zároveň odovzdal primátorovi Veľkého Šariša šek na 20 tisíc korún. "Zásluhou fabriky sa nám darí budovať kolorit pivného mestečka," zdôraznil primátor Róbert Oros. Prezident futbalového klubu z Veľkého Šariša Pavol Heldák potešil pivovarníkov konštatovaním, že nebyť ich, tak futbal vo Veľkom Šariši neprežije 90-te roky. Štefánia Lenczová z Komunitnej nadácie Veľký Šariš vyslovila zase pivovarníkom uznanie, že sú citliví k slovám charita a darcovstvo.
"Pivo však nie je len pre pánov. Je to vlastne vitamínová bomba. Obsahuje napríklad zinok, ktorý podporuje krásne vlasy a nechty a tiež spomaľuje starnutie. A niektorí tvrdia, že pivo je aj afrodiziakum," pokračovala Parišková. Slávnostnú tortu následne uviedla otázkou, či človek môže byť živý iba z piva? A zároveň si odpovedala: "Hovorí sa, že pivo je tekutý chlieb a torta je z podobných surovín." Po slávnostnom prípitku, ako inak ak nie pivom, hostia zanôtili želanie, aby pivovar Šariš žil dlhé roky.
Tortu rozrezal prvý riaditeľ pivovaru Jozef Štofa. Zároveň si zaspomínal na rok 1975, keď za 52 miliónov korún dostali linku na stáčanie piva. "Za hodinu sme dokázali naplniť 52 tisíc fliaš. Závideli nám ju aj Plzeňáci. Bola to prvá takáto linka v rámci RVHP." Zdôraznil, že keď potom nastúpili majitelia "dalo sa povedať, že kapitalisti robia na socialistických mašinách." Pokračoval príhodou, že v tom istom roku ho prišiel navštíviť miliardár z Venezuely, pôvodom z Čiech. "Pozrel si so mnou fabriku, zamestnávali sme vtedy 450 ľudí, a povedal: Kolega vy tu musíte urobiť zisk za 25 miliónov. Koľko z toho máte vy? Po chvíle zamyslenia, či sa mám priznať, som povedal že 3370 korún. Chlape vy tu robíte zadarmo," skonštatoval. "Ja som na to poznamenal, že keby nebolo socialistického zriadenia nebol by som mu kolegom, ale pásom by som niekde kozy."
Pivovarníkom potom zaspievala ľudovky zamestnankyňa pivovaru Anna Poráčová, ktorú sprevádzala folklórna skupina z Bardejova. Zlatým klincom večera bol recitál speváčky Adrieny Bartošovej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.