starostovia stále nepodpísali delimitačné protokoly. Nebránia sa síce všetci, ale dôvody odporcov sú jednoznačné. Nevysporiadaný majetok a chýbajúce technické záznamy ako geometrické plány, porealizačné zamerania či revízne správy na technické zariadenia. Zo 176 školských a predškolských zariadení je nevysporiadaných 34 škôl, z toho 26 v meste.
Samosprávy by na vysporiadanie potrebovali 1,5 milióna korún, ale krajský úrad ich požiadavku zamietol. Žiadajú preto, aby sa tieto náklady stali súčasťou delimitačných protokolov. "Predstavujú si to tak, že potrebné prostriedky pre jednotlivé školy sa v prílohe uvedú ako dlh štátu," uviedol v tej súvislosti prednosta Okresného úradu v Prešove Milan Benč.
Z iného súdka je odovzdávanie rozostavaných škôl. ZŠ v Kendiciach by sa mala dokončiť do septembra 2002 a nový školský rok by mali tamojšie deti začať už v nových priestoroch. Pripomíname, že túto stavbu podstatne finančne podporil premiér Mikuláš Dzurinda z rezervy Úradu vlády SR a dofinancuje ju krajský úrad (KÚ). Doteraz však nebolo rozhodnuté, aký štatút získa. Teda či sa stane obecnou, alebo cirkevnou školou. "Budeme o tom rokovať, spolu so zástupcami Rímskokatolíckeho biskupského úradu v Košiciach, starostami Kendíc, Petrovian a riaditeľmi škôl. Zatiaľ sa prikláňame k tomu, aby škola získala štatút plneorganizovanej cirkevnej školy," dodal prednosta. Spoločné rokovanie je nutné aj preto, že kendické deti doteraz na druhý stupeň dochádzali do petrovianskej školy.
Ďalšou rozostavanou školou, ktorá prejde pod mesto Prešov, je nový pavilón pre ZŠ na Ulici 17. novembra. KÚ tento rok vyčlenil na pokračovanie stavebných prác, ktoré boli pozastavené po tom, čo sa generálny dodávateľ stavby dostal do konkurzu, 7 miliónov korún. Podľa M. Benča nový dodávateľ určený výberovým konaním už v stavbe pokračuje. V pláne je dotiahnuť druhé podlažie a prikryť stavbu.
Plánovaný, ale stále otvorený ostal problém plynofikovania ZŠ v Kokošovciach. "Nepodarilo sa nám uvoľniť prostriedky, hoci náklady by predstavovali len okolo 100-tisíc korún. Je to škoda, lebo škola je v rekreačnej oblasti a na čmudiaci komín, ktorý sa navyše rozpadáva, nie je pekný pohľad," pripomenul.
Rokovanie si však vyžiada aj plynofikácia ZŠ v Kapušanoch. Na jednej strane pri rozpočte za 3,5 milióna korún úpravou projektu ušetrili takmer 1 milión korún. Na druhej strane, dodávateľovi štát dlhuje ešte zhruba 100-tisíc korún. Preto musia starostovia okolitých obcí, z ktorých deti dochádzajú do Kapušian a tamojšie podnikateľské subjekty, spoločne hľadať riešenie na dofinancovanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.