distributér tepla na území mesta Vysoké Tatry, Tatrybel, spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.), nedávno rozhodla, že vzhľadom na nehospodárnosť doterajšieho vykurovania z centrálneho zdroja tepla, pristúpi k vybudovaniu individuálneho vykurovania, respektíve k výstavbe menších, lokálnych zdrojov tepla pre tri až štyri byty. Toto opatrenie sa dotýka najmä sídliska v mestskej časti Pod lesom.
K tomuto kroku vedenie spoločnosti pristúpilo po tom, čo sa väčšina obyvateľov sídliska začala odpájať od centrálneho vykurovania a zriadila si vlastné, bytové výmenníkové stanice. Podľa konateľa Tatrybelu Jozefa Kručaya (na snímke), nastal týmto organizovaný chaos. V niektorých bytových domoch sú totiž z centrálneho zdroja tepla odpojení všetci v niektorých iba časť bytov. "Máme bytovky, v ktorých Tatrybel vykuruje už iba jeden byt," uviedol konateľ.
Stratégia Tatrybelu je jasná. "V tých domoch, kde vykurujeme už iba jeden, alebo dva byty sa postaráme o realizáciu individuálneho vykurovania. Takýchto bytov je na sídlisku v Pod lese celkom deväť," vysvetlil konateľ. Zaujímalo nás, čo bude s občanmi, ktorí si vďaka nie príliš dobrej finančnej situácii nemôžu dovoliť vybudovať vlastné kúrenie. Ide najmä o dôchodcov a sociálne slabších občanov. J. Kručay hovorí, že v ústrety im vyšla nemenovaná stavebná sporiteľňa. Tá dokáže pre dôchodcov zabezpečiť výhodnú zmluvu s jedným ručiteľom. "Akontáciu vo výške 20 až 25 percent uhradí Tatrybel. Dôchodca bude môcť splátky splácať zo svojho dôchodku. Dokonca aj so splátkou za teplo v konečnom dôsledku ušetrí, " konštatoval pre náš denník jeden z konateľov Tatrybelu. Spoločnosť si zoberie úver, vo výške 2 milióny korún, za ktorý bude ručiť majetkom mesto, ako jeden zo spoločníkov Tatrybelu.
Samostatnou kapitolou sú bytové domy, v ktorých je väčšina bytov napojená na centrálny zdroj tepla. Tieto sa budú riešiť výstavbou blokových kotolní. Tých by malo byť podľa J. Kručaya osem až desať. V tomto prípade však ostáva pred vedením Tatrybelu nerozlúsknutý oriešok. Ako právne zabezpečiť, aby sa obyvatelia aj po vybudovaní blokových kotolní o niekoľko rokov neodpojili. "Pripúšťam, že pre našu firmu to bude veľké riziko. Budeme musieť zaviazať konkrétne každého obyvateľa, aby sa na tomto vykurovaní podieľal. Do zmluvy by sme mali zakomponovať paragrafy z občianskeho zákonníka o spôsobení škody. Prejednali sme to už aj s právnikmi," doplnil J. Kručay.
Problém s odpájaním vznikol podľa konateľa Tatrybelu aj vďaka benevolentnosti orgánov miestnej správy. To udeľovalo v rámci stavebného konania povolenie každému žiadateľovi. Príkladom svojím občanom išiel aj prvý muž mesta Gabriel Ondrovič a dokonca i šéf odboru životného prostredia Michal Pitek. "O tom, že sa niekto odpojil sme sa vždy dozvedeli ako poslední. Mesto napriek tomu, že schválilo isté zásady, nerešpektovalo ich. Prvý prípad, kedy mesto žiadalo v rámci stavebného konania o súhlasné stanovisko aj nás nastal až v minulom roku. V susednom Poprade magistrát odpájanie nepovolil," uviedol J. Kručay. Ďalším faktorom, ktorý prispel k masovému odpájaniu sa obyvateľov Vysokých Tatier je štátom regulovaná cena plynu pre maloodoberateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.