akadémiou pozemného vojska v Liptovskom Mikuláši, čím by vlastne došlo k jej likvidácii. Informácie o zrušení akadémie berú jej predstavitelia vážne, rektor plk. doc. Ing.
Miroslav Grega, CSc., sa snaží kompetentných presvedčiť o nesprávnosti tohto kroku. Akademický senát školy dokonca poslal vo februári ministrovi obrany SR Jozefovi Stankovi otvorený list, v ktorom ho požiadal o prehodnotenie úvah a zachovanie školy. Súčasný stav akadémie nie je najružovejší, pretože sú snahy školu zlikvidovať.
"Chcú to urobiť bez ohľadu na hlasy zo zahraničia. Existuje totiž záujem vytvoriť v Košiciach Stredoeurópske výcvikové centrum na podzvukovej leteckej technike. Aj napriek tomu snaha akadémiu zrušiť pretrváva," hovorí rektor VLA v súvislosti so skutočnosťou, že nateraz neboli vyhrážky o zrušení akadémie zrealizované, a dodáva: "Problém je v tom, že sa akadémia musí zrušiť zákonnou cestou, pretože bola na základe zákona zriadená. Vyzerá to tak, že v tomto volebnom období sa to už neudeje, pretože návrh zákona v medzirezortnom pripomienkovom konaní neprešiel. Aspoň zatiaľ nemám o tom správy. Budúcnosť akadémie je teda zatiaľ zabezpečená."
Podľa vysokoškolského zákona ministerstvo obrany určuje počet a štruktúru zamestnancov v akadémii. Teraz sa však rozhodli kompetentní stavy zredukovať. "Dá sa povedať, že bez nejakých personálnych auditov sme tlačení do znižovania počtov pracovníkov. Tohto roku nás teda čaká zníženie o 65 občianskych zamestnancov. Počet profesionálnych vojakov, ktorí majú byť taktiež prepustení, sa v prvopočiatku pohyboval na čísle 28. Ten sa však zo dňa na deň zvyšuje a dosiaľ to nie je stále stabilizované číslo, no pohybuje sa nad päťdesiatkou."
Aj napriek tomu, že VLA je do hromadného prepúšťania tlačená zhora, jej predstavitelia sa snažia organizačnú štruktúru robiť tak, aby zachovali funkčnosť akadémie. "Musíme zabezpečiť chod školy tak, aby neutrpeli študenti. Veď ak k nám prídu na výcvik zahraniční študenti, musíme byť schopní všetko kvalitatívne pokryť."
V súvislosti s prepúšťaním sa rušia pracovné miesta v oblasti zabezpečenia, ako aj vedecko-pedagogického zboru. To sčasti súvisí aj so skutočnosťou, že vo VLA v nasledujúcom školskom roku prvákov neprivítajú. "Prvý ročník otvárať nebudeme, ide o rozhodnutie ministra obrany, ktoré je podložené problémami v rámci transformácie armády. Dochádza k zmenám v hodnostných štruktúrach, takže je veľký problém s umiestnením absolventov. Rok budeme mať teda pauzu. Beží však diskusia so zahraničnými partnermi o možných školeniach pilotov. Minulý rok bol u nás na návšteve český minister obrany Jaroslav Tvrdík a ten pred novinármi spoločne s naším ministrom obrany Jozefom Stankom vyhlásil, že českí študenti by sa k nám mali v roku 2002 vrátiť. Bohužiaľ, môžem povedať, že tieto jeho slová sa nenaplnili."
Prvoradým cieľom je teda zachovanie funkčnosti školy.
Prepušťaním majú byť postihnuté tie pracoviská, kde vzhľadom na znížený počet študentov nie je potrebný momentálny potenciál, alebo vo sférach, kde môžu niektoré veci nakúpiť lacnejšie, ako keby ich sami vyrobili. "Musíme sledovať to, aby bola prevádzka ekonomická. Začína sa rozprávať o tom, že v rámci armády sa budú nakupovať služby v civilnom sektore. To, čo pre budúcnosť nebude potrebné, sa zruší. Všetko budeme musieť prerokovať s Národným úradom práce, odborové hnutie má taktiež svoje možnosti. Uvidíme, aké opatrenia prijmú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.