do platnosti, sme využili prítomnosť ich predsedu v Košiciach. Ing. Ján Gašperan, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, čelil množstvu otázok z pléna, ktoré sa najčastejšie týkali učiteľských platov. Keďže odborári v Bratislave sú v stálom kontakte s ministerstvom školstva, zaujímala nás jeho odpoveď na to, prečo sa niektorým školám na Slovensku podarilo platy od 1. apríla zvýšiť, na väčšine však k plánovanému zvýšeniu vôbec nedošlo, ba niekde mzdy dokonca klesli.
"Treba veľmi rozlišovať, o aký typ školy ide, pretože je k nim rozdielny prístup," hovorí Ing. Gašperan a pokračuje: "Príspevkovým organizáciám, ktorým prispieva štátny rozpočet, boli v marci okrem určitej finančnej rezervy pridelené prostriedky vo výške 470 miliónov korún v rámci celého Slovenska. To však podľa nás nenaplní zákon o verejnej službe ani dohodu o vyplácaní osobných príplatkov, ktorú máme s vládou. Preto budeme žiadať ešte 80 miliónov pre tento rok. Čo sa týka rozpočtových organizácií, akými sú základné, stredné a materské školy, tam je ešte finančná rezerva vo výške päť percent, čo je asi 1,5 miliardy." Tieto prostriedky by malo ministerstvo financií rozpísať zhruba do 10. júna a následne by mali byť prerozdelené na jednotlivé školy a školské zariadenia. "Ale aj tak si myslíme, že na naplnenie spomínanej dohody, školám chýbať okolo 400 miliónov korún pre tento rok."
V prípade vysokých škôl, pre ktoré navyše platí i vysokoškolský zákon, bude ešte potrebné prijať ďalších jedenásť vykonávacích predpisov. Podľa slov odborára sú medzi univerzitami veľké rozdiely, pretože do rozdeľovania financií vstúpil navyše i "vzorec" na rozdelenie prostriedkov podľa počtu študentov. I v tomto prípade má ministerstvo školstva ešte finančnú rezervu vo výške 70 miliónov, ktoré by mali byť taktiež v najbližšom čase rozpísané. Na uplatnenie odborárskej dohody s vládou bude však aj tu chýbať ešte okolo 180 miliónov.
"Nie je pravda, že pre tento rok bude univerzitám chýbať 11,9 miliardy korún, ako to bolo medializované," pokračuje Ján Gašperan, "pretože celý rozpočet na čisté mzdy pre vysoké školy činí na tento rok okolo 3,2 miliardy. Spomínaných 11,9 miliardy predstavujú dopady, ktoré bude potrebné zapracovať do štátneho rozpočtu na budúci rok zo zákonov, ktoré boli prijaté tohto roku. Netýka sa to však výlučne univerzít, ale celej rozpočtovej, štátnej a príspevkovej sféry a taktiež verejnej služby," dokončil.
Na otázku, nakoľko je teda reálne celoplošné zvýšenie miezd učiteľov o sľubovaných 15 percent, vysvetľuje:
"Ak sa rozpíšu všetky rezervné prostriedky, o ktorých som hovoril, je reálne, že ročný nárazd príjmu v roku 2002 oproti príjmu v roku 2001 bude v priemere 15 percent. Je to individuálne u každého zamestanca. U niekoho to môže byť o 20 percent, u iného 12 percent navyše. Záleží to od platovej triedy, osobných príplatkov a iných činiteľov. Ale ak sa má uplatniť dohoda s vládou, nárast by mal byť vyšší ako 15 percent. Dohoda tiež hovorí o vyplácaní osobných príplatkov k určitej výške objemu miezd. Dve percentá pre nepedagógov a šesť percent pre pedagógov, čo sa však na väčšine škôl z dôvodu nedostatku financií nedodržuje. Preto teda naďalej budeme trvať na dodržiavaní podmienok dohody, ktorú nám vláda dala ešte minulého roka počas našich štrajkových aktivít," uzavrel tému Ján Gašperan nevylúčiac možnosť, že ak vláda týmto požiadavkam v dohľadnej dobe nevyhovie, použijú odborári razantnejšie praktiky na ich vydobytie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.