okolitých menších obcí Dvorníky, Včeláre, Háj, Hosťovce, Chorváty, Turnianska Nová Ves a Žarnov.
Sídlo úradovne bude v Turni nad Bodvou. Jej starosta a štatutárny zástupca spoločného OÚ Ladislav Bartók uviedol, že obce využili možnosti zákona o obecnom zriadení, aby efektívnejšie využili finančné zdroje po presune kompetencií. Spoločnú budú mať zatiaľ agendu, týkajúcu sa nakladania s komunálnym odpadom, regionálneho rozvoja a územného plánovania. Od januára budúceho roka k nim pribudne aj stavebné konanie a ďalšie.
Obce, v ktorých žije spolu približne 6000 obyvateľov, pritom ostávajú samostatnými subjektmi, úrad bude pre ich starostov pripravovať podklady na podpis. Bartók nevylúčil, že ak pri spojení obcí na dobrovoľnej báze financie nepostačia, budú rokovať o "integrácii" s mestom Moldava nad Bodvou. Projekt podporila Nadácia otvorenej spoločnosti.
Proces vzniku spoločných obecných úradov začal podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Sýkoru začiatkom roka. "Snažíme sa vytvoriť podmienky, aby sa mestá a obce dohodli na ich sídlach. Myslím, že čochvíľa to bude samozrejmosťou a všetky obce si do konca roku vytvoria spoločné obecné úrady pre kompetencie, ktoré pre nich samých sú neefektívne," dodal Sýkora.
Autor: Turňa nad Bodvou (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.