miliónov obyvateľov z krajín mimo EÚ, čo predstavuje 3,5 percenta jej obyvateľov, uvádza denník Le Monde.
EK vydala správu o demografii obyvateľstva v EÚ v čase, keď v Ríme predstavitelia 15 členských krajín EÚ a kandidátskych krajín plus Turecka rokovali o boji proti ilegálnej imigrácii a o vytvorení európskej pohraničnej polície, podotýka Le Monde.
Počet cudzincov v krajinách EÚ sa počas uplynulých 15 rokov zvýšil o polovicu najmä prílevom imigrantov z krajín strednej a východnej Európy a Balkánu po páde Berlínskeho múru a prepuknutí vojny v bývalej Juhoslávii. Napriek tomu počet cudzincov v EÚ je nižší v porovnaní so 6,6 percenta cudzincov v USA, zdôrazňujú noviny.
Dve tretiny prisťahovalcov do EÚ si za cieľovú krajinu vybralo Nemecko. V tejto krajine sú aj tri štvrtiny zo všetkých Turkov, žijúcich v krajinách EÚ. Preto v Nemecku je najviac cudzincov z krajín mimo EÚ: 5,5 milióna. Ďaleko za Nemeckom nasleduje Francúzsko s 2,1 milióna cudzincov, Veľká Británia s 1,4 milióna cudzincov a Taliansko s 1,1 milióna cudzincov.
V roku 2000 prišlo do EÚ 680 000 cudzincov zo štátov mimo EÚ, čo predstavuje 0,2 percenta obyvateľstva únie. Napriek tomu cudzinci zaznamenali 70 percent demografického prírastku v únii. Prirodzený prírastok v krajinách EÚ je nízky, ženy v členských krajinách únie majú v priemere len 1,4 dieťaťa. Na porovnanie, ženy v USA majú v priemere 2,1 dieťaťa.
EK využila uverejnenie správy aj na to, aby upozornila, že imigrácia nevyrieši problém starnutia obyvateľstva v krajinách EÚ. V súčasnosti sú v EÚ na jednu osobu nad 65 rokov štyria obyvatelia vo veku 15-65 rokov. Pri stabilnej pôrodnosti a ročnej mierne zvýšenej imigrácii by v roku 2050 bol jeden vekovo starý občan na dvoch mladších. Zvýšená imigrácia a pôrodnosť samotné nestačia na vyriešenie problému starnutia európskeho obyvateľstva, konštatuje Le Monde.
Autor: Paríž/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.