Výbor vznikol v roku 1996 ako nezisková organizácia majúca za cieľ rozširovanie aliancie. Združuje republikánov i demokratov v paritnom zastúpení.
Bruce Jackson pôsobil v rokoch 1970 až 1990 v americkej armáde ako dôstojník spravodajskej služby. Neskôr pracoval na ministerstve obrany, kde zastupoval USA pri rokovaniach so Sovietskym zväzom o kontrole zbraní. Profesionálne sa venuje obrane a zahraničnej politike.
Bruce Jackson v rozhovore pre náš denník skonštatoval, že Slovensko má na tohoročnom pražskom summite NATO jedinečnú príležitosť stať sa členom tohto spoločenstva. Členstvo v aliancii by pre SR, okrem iného, znamenalo "elimináciu politického rizika, Slovensko sa stane zónou bezpečnosti, čo sem prinesie turizmus, investície".
Túto šancu by SR premárniť nemala, pretože podľa Jacksonových slov sa v ďalšom období o rozšírení neuvažuje, to prichádza do úvahy až pri ďalšej generácii, o nejakých dvadsať rokov. "Negatívne dôsledky sa demonštrujú jednoduchšie. Ak Slovensko prepadne v Prahe, prepadne i v Kodani. NATO a Európska únia sú spojené nádoby. V prípade takéhoto duálneho odmietnutia Slovenskej republiky je zrejmé, že investície by šli prudko dole, poklesli by príjmy štátu, narástli výdaje. S tým súvisí aj to, že by vznikli inflačné tlaky, čo by znamenalo devalváciu koruny a ďalšie následky," uviedol predseda Výboru USA pre NATO, ktorý v ekonomických termínoch vyčíslil škody prípadného neprijatia na 50 miliárd dolárov. "Slovensko bolo vždy v centre demokratického diania, či už si vezmem zamatovú revolúciu, alebo Viľniuskú skupinu. Schematicky by som to znázornil tak, že pri neúspechu Slovenska na pražskom summite by krajina nesmerovala na Brusel, ale na Bielorusko."
Čo teda môže zabrániť vstupu do NATO?
"Pomôžem si hokejovou metaforou. Prvú tretinu zápasu hralo Slovensko hrozne. Samostatnou krajinou ste deväť rokov, ale demokraciou len štyri roky. Druhú tretinu ste hrali skvelo. Teraz vás čaká posledná tretina, v ktorej môžete prehrať zlato. Uspokojenie sa s tým, čo ste už dosiahli, môže byť rizikom. Je nevyhnutné pokračovať ďalej v reformnom procese. Ak budete myslieť na prehru, je možné, že skutočne prehráte," povedal B. Jackson a zopakoval už známy názor predstaviteľov NATO, že účasť SR v aliancii je nemožná "v prípade účasti Mečiara vo vláde".
Jasne sa postavil aj k takzvanému Ficovému variantu, že vláda s HZDS áno, ale len bez Mečiara: "Mečiar a HZDS je to isté."
Podľa B. Jacksona si môžeme členstvo v aliancii prehrať len sami. "Bushova administratíva robí maximum pre nové demokracie. Nikto nehľadá cesty, ktoré by viedli k prepadnutiu Slovenska na summite. Samotný americký prezident je jedným z najvýznamnejších advokátov ďalšieho rozšírenia NATO," povedal a upresnil: "SR disponuje 60-percentnou podporou pre vstup do aliancie, teda ochota zo strany vašej verejnosti je. Je však potrebné viac zapracovať na otázkach politických reforiem. Azda najvážnejším problémom Slovenska je korupcia."
Krajiny štátov Transatlantického paktu očakávajú, ako dopadnú tohtoročné parlamentné voľby na Slovensku. Nové vládne garnitúry v Maďarsku či Poľsku nepriniesli žiadnu zmenu v ich integračných snahách. Slovensko je však v inej situácii. "Podľa mojich vedomostí v Poľsku alebo v Maďarsku nemali premiéra, ktorý by uniesol prezidentovho syna, napchal ho do kufra a vyviezol za hranice," povedal Jackson a podčiarkol: "Nesnažíme sa naznačiť takéto kriminálne činy, my o nich jednoducho priamo hovoríme."
Poznamenal, že aj keď dodnes nebola spomínaná kauza vyšetrená, je to väčšinový názor medzi spojencami. "Možno som sa trochu preriekol, možno by som nemal hovoriť o kriminálnej aktivite, ale jednoznačne môžem povedať, že ho nechceme za spojenca. Nechcem sa stavať do roly inkvizítora, je na každej krajine, ako sa vysporiada s vlastnou minulosťou. Aj Nemecko, Poľsko alebo pobaltské krajiny mali v istej časti svojej histórie veľké problémy..."
Podľa predsedu Výboru USA pre NATO "Mečiarova politika je politikou autokracie, ktorá patrí do devätnásteho, nie do 21. storočia". V tejto súvislosti podotkol, že Američania nemajú radi európsku históriu, ale európsku budúcnosť.
Členské štáty aliancie na čele s USA potvrdili robustné rozšírenie NATO, kam smeruje sedem krajín, vrátane Balkánskych. Čiže Balkán áno a Slovensko (s Mečiarom) nie?
"Mečiar je skutočne na vysokom stupni obáv spojencov," potvrdil tieto informácie Bruce Jackson, podľa ktorého Albánsko, Macedónsko a Chorvátsko nemajú v Prahe šancu. Dôvodom sú nespravené reformy, či nedodržiavanie dohôd pri prevoze zbraní. Ďalšie úskalia predstavujú aj noví členovia, ktorí nesplnili očakávania aliancie, preto je teraz Severoatlantický pakt opatrnejší.
"Takéto problémy ale majú všetky krajiny. V prípade Slovenska sa dá hovoriť o jedinom hlavnom probléme."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.