domácnosti, hoteloch, rekreačných centrách či na farmách. Ako pre agentúru SITA uviedla Valéria Poláková, konzultantka z Informačného centra mladých (ICM) v Prievidzi, na internetovej adrese www.pohnitesvetom.sk je možné si cez Národný úrad práce (NÚP) overiť, či agentúra sprostredkúvajúca prácu skutočne existuje a či má na vykonávanie svojej činnosti povolenie.
Rovnako na telefónnom čísle 046/5439188 je možné objednať si publikáciu o všetkých náležitostiach, ktoré je potrebné si vybaviť pred cestou do zahraničia. Brožúra, ako uviedla Poláková, je zadarmo.
Vybavovať formálne náležitosti súvisiace s cestou do zahraničia treba začať minimálne dva mesiace pred odchodom. Víza do jednotlivých krajín si vybavujú záujemcovia individuálne a nie sú garantované. Pracovné povolenie vybavuje vo väčšine prípadov agentúra, ktorá prácu sprostredkúva za určitý poplatok. Ak si záujemca o prácu vybavuje pracovné povolenie sám, udeľuje ho ambasáda krajiny, do ktorej chce vycestovať. Na jeho udelenie je však potrebné predložiť konzulátu písomné potvrdenie prísľubu zamestnania od zahraničného zamestnávateľa.
Väčšina sezónnych prác v zahraničí je určená ľuďom od 18 do 26 rokov, pričom je častou podmienkou, že musí ísť o poslucháčov denného štúdia na univerzitách. Títo však nesmú byť žiakmi prvých a posledných ročníkov. O dĺžke a charaktere pobytu v zahraničí je nutné informovať aj zdravotnú poisťovňu, aby nenastali prípadné nezrovnalosti v povinnom zdravotnom poistení po návrate domov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.