som bol u obvodnej lekárky a ani ma neprijala. Aj predtým som žiadal o vyšetrenie. Obvodná ma poslala do nemocnice na kožné, ale primárka ma nechcela hospitalizovať. Dala mi masť. Ja ju nechcem, nemám sa kde liečiť. Nemám domov, nemám sa kde umyť. Poslali ma aj na psychiatriu a odtiaľ naspäť na kožné," rozhovoril sa, ukazujúc na hnisajúce rany na nohách aj rukách, s ktorými sa trápi už mesiac. Rany na celom tele ho, ako tvrdí, svrbia a pália a nemôže spať. Ukázal nám tiež nálezy z jednotlivých vyšetrení i odmietnutie hospitalizácie z oddelenia dermatológie. Nezabudol zdôrazniť, že také je naše zdravotníctvo voči človeku bez domova a lekári sa stále sťažujú, že majú nízke platy. Neliečia ho, hoci je invalidný dôchodca a má zdravotné poistenie.
Zaujali nás jeho slová, lebo ako povedal, prekonal aj niekoľko operácií chrbtice. Už šesť rokov žije sám a bez strechy nad hlavou. Povedal, že už je taký zúfalý, že keď sa nedostane do nemocnice, obesí sa. "Ale najprv si vezmem kartón, sadnem si pred mestský dom, vyzlečiem sa a ukážem ľuďom, čo mám na tele," povedal nám odchádzajúc.
V snahe zistiť príčinu odmietania tohto pacienta sme sa rozhodli osloviť ošetrujúcich lekárov. Jeho praktická lekárka MUDr. Eva Podhorská pri našej otázke ani nemusela loviť v pamäti. "Ide o ťažkého alkoholika a narkomana, ktorý je agresívny a netajím, že sa ho začínam báť. Napriek tomu som poprosila primárku na kožnom oddelení o hospitalizáciu. Keď zvážila, že ho nemôže prijať, nemôžem jej názor ovplyvňovať. Opakovane tiež ležal na psychiatrii a to len preto, že nemal kde spať a čo jesť. Mohol však ostať v nocľahárni Pod Táborom, ale nebol ochotný dodržiavať tamojší režim," uviedla. Na našu otázkou, akou kožnou chorobou trpí, nám odpovedala, že ide o svrab zo špiny a nestalo sa mu to prvýkrát. Spomenula si tiež, že v čase, keď mala službu na pohotovosti, J. Ferenc si dvakrát pred ňou podrezal žily. Podľa jej názoru sa už dostal do štádia takého uvažovania, že je ochotný ublížiť sám sebe, len aby sa dostal do nemocnice. "S tým svrabom je to tak, že celkom vedome si môže zhoršovať nález," dodala.
Oslovili sme aj primárku dermatologického oddelenia v prešovskej NsP MUDr. Agátu Kušnírovú. "Ide o pacienta, ktorý u nás už pred dvoma rokmi ležal so svrabom a urobil to, že okradol spoluležiaceho. Je to nezodpovedný alkoholik a po ostatnej skúsenosti si nemôžem dovoliť prideliť mu izbu, aby som ho izolovala. On sa ani nechce liečiť. Predpísala som mu lieky a masť, ale odmietol ich. Nejde o akútny stav na nemocnicu, nález na nohách nebol až taký zlý. Navyše aj pacient musí niesť zodpovednosť za svoj zdravotný stav." Primárka poznamenala, že už neraz prišiel do ambulancie opitý, drzý a s vyhrážkami, že spácha samovraždu. Raz prišiel s nožnicami vo vrecku a mala podľa charakteru rán podozrenie, že si ich spôsobil
práve tými nožnicami.
Ešte pred časom mal dlhodobo prístrešie v sociálnom centre Archa Pod Táborom. Keď sme sa opýtali, či a prečo nemôže J. Ferenc využívať ich služby, Rudolf Bača, poverený vedením nocľahárne, nám odpovedal: "Bol u nás dosť dlhý čas, s malými prestávkami a boli s ním problémy. Kombinoval alkohol s liekmi a raz vytiahol na jedného z našich klientov nôž. Občas si robil únik na psychiatriu, tam sa trochu pozbieral a potom sa vrátil do starých koľají. Mali sme s ním viac problémov." Zdôraznil, že hoci sa v Arche často zastavil, teraz ho už dlho nevideli. Pripomenul tiež, že pred nikým nezatvárajú dvere natrvalo. Klient sa môže po čase vrátiť, ak je ochotný dodržiavať režim. V Arche je totiž denný aj nočný režim, teda aj priestor na osobnú hygienu, či domáce liečenie. J. Ferenca hodnotil ako človeka, ktorý odmieta spolupracovať. "Svoje práva pozná veľmi dobre, ale povinnosti už nie," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.